KNIHA: Jedlá soda

Jedlou sodu jsem používala primárně do pečení, ale po přečtení knihy Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii (recenze zde) se stala naším každodenním pomocníkem nejen v kuchyni, ale také na úklid a další oblasti. A nepřestává mě překvapovat, jak je její využití široké.

Když jsem poté zjistila, že je přímo o jedlé sodě celá kniha, musela jsem ji mít. A nyní vám ji mohu ve spolupráci s Nakladatelstvím Kazda představit. Tak vzhůru na to!

Obsah knihy

V knize najdete celkem 250 způsobů a tipů, jak využít jedlou sodu v kuchyni, domácnosti, koupelně nebo třeba i na zahradě. Kniha je stejně jako její předchůdkyně rozdělena do několika přehledných kapitol a je doplněna o ilustrační obrázky.

Než se ale k jednotlivým návodům dostanete, najdete v knize krátký úvod, co vlastně je jedlá soda, jaké má účinky, kde ji koupit, jak dlouho vám vydrží výrobky z jedlé sody, jestli je nějaké omezení při užívání a podobně.

Jedlá soda jako pomocník v kuchyni

Jedlá soda je často spojována s kuchyní, proto je této oblasti věnována i první kapitola. Zjistíte, jak nahradit prášek do pečiva jedlou sodou i jaké další využití má při pečení či vaření (například jak udělat nadýchaný bílkový sníh, nadýchané omelety a palačinky, jak zabránit hnědnutí ovoce, jak lépe oloupat mrkve či vajíčka, jak vylepšit chuť u kyselého ovoce či rajčat, jak vylepšit limonádu či ovocné šťávy apod.). Nechybí ani recepty na domácí louhované preclíky, domácí vařený sýr nebo lehké karamelky.

Jedlá soda prospívá zdraví

V další části získáte tipy na využití jedlé sody pro podporu zdraví. Dozvíte se, jak může jedlá soda pomoci proti nevolnostem, pocitu sytosti či pálení žáhy, jak může zlepšit funkci ledvin nebo pomoci při zánětu močového měchýře, naučíte se připravit kůru s jedlou sodou a mnoho dalšího.

V knize dále najdete návod, jak díky jedlé sodě zmínit bolest či zahlenění v krku, jak provést výplach nosu při alergii či senné rýmě, jak vybělit zuby, jak zmírnit popáleniny i spálení od sluníčka nebo jakým způsobem připravit lázeň na oteklé nohy.

Krásní díky jedlé sodě

Jedlá soda má široké využití také v kosmetice a péči o tělo. V knize najdete například návody na mytí vlasů s jedlou sodou a octem, zjistíte také, jak si vyrobit šampón, roztok proti lupů či kondicionér, jak očistit obličej, udělat peeling i parní lázeň.

Část je také věnována zubní hygieně, kde je se řeší především výroba vlastní zubní pasty či ústní vody, jak odstranit zápach z úst a osvěžit dech, jak vybělit zuby aj. V neposlední řadě je zmíněna i péče o ruce, využití jedlé sody při depilaci nebo jak vyrobit vlastní deodoranty.

Dokonalá čistota s jedlou sodou

Poté se už dostáváme ke kapitole zaměřené především na úklid, kde jsou uvedeny návody, jak vytvořit vlastní univerzální čistič, jak odstranit skvrny ze stěn a tapet, jak umýt pomocí jedlé sody okna, umyvadlo, vanu, sprchu či další podobná místa.

Objevují se zde také praktické informace, jak vytvořit čistící tablety do WC nebo jak čistit a pečovat o nábytek, domácí spotřebiče a hračky. Zajímavé jsou také rady, jak odstranit usazeniny od vodního kamene, kávy či čaje, jak čistit hrnce nebo odstranit rez.

Jedlá soda jako pomocník v domácnosti

Kromě úklidu má jedlá soda i další využití v domácnost. V knize je popsáno hned několik situací, kdy je možné díky jedlé sodě odstranit zápach – ať už z textilu, obuvi, odpadu, odpadkového koše, popelníku, kamen, kočičí toalety nebo jiných míst. Z jedlé sody navíc jednoduše vyrobíte i osvěžovat vzduchu, mycí prostředek, prášek do myčky…

Čisté prádlo s jedlou sodou

A co při praní? Ano, i tehdy můžete využít jedlou sodu. V knize se dozvíte, jak třeba zesílit účinek vlastního pracího prostředků nebo jak vyprat přímo s jedlou sodou. Najdete zde také rady, jak odstranit skvrny z oblečení, například od vína, inkoustu, pastelek, kávy, potu…

Jedlá soda jako pomocník v zahradě

Předposlední část nás dostává na zahradu. Zjistíte, jak využít jedlou sodu při odstraňování řas a mechu, jak vyčistit zrezivělé nástroje či grilovací rošt nebo jak pomocí jedlé sody zatočit s různými škůdci (mšice, mravenci, plíseň aj.).

Na závěr jsou pak popsány různé nápady na tvoření dětmi – například výroba vlastní modelovací hmoty, výroba domácí křídy nebo pokus v podobě sopky na pískovišti.

Formát knihy

Kniha je ve formátu A5 a má měkkou vazbu. Trošku hůře drží otevřená, ale stačí něčím zatížit a je po problému. Tisk je na ekologickém recyklovaném papíře, za což teda palec na horu, to se moc často nevidí.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo v Nakladatelství Kazda, kde ji mají běžně za 298 Kč. Pokud ale použijete slevový kód guzin10, získáte slevu 10 %. Akce platí na celý sortiment Kazdy, včetně již zlevněného zboží.

Celkové hodnocení

Kniha podává ucelenou představu o jedlé sodě a jejím využití v běžném životě. Najdete zde opravdu hodně tipů, kde všude může jedlá soda pomoci, což jsem v takovém množství ani nečekala. Vzhledem k tomu, že nyní máme jedlou sodu stále doma, tak jsme rovnou některé rady vyzkoušeli, hlavně v oblasti úklidu, odstranění vodního kamene nebo čištění a musím říct, že fungují skvěle.

Ze série Smarticular máme už knihy Pět domácích prostředků nahradí celou domácnost (recenze zde), Zkuste to doma sami – kuchyně (recenze zde) a Zkuste to doma sami – péče o tělo a vlasy (recenze zde), tak jsem se trochu bála, jestli bude v knize Jedlá soda vůbec něco nového. Pravdou je, že se tam některé rady opakují, ale je tam i spousta zcela nových a jedinečných, takže knihu využijeme. Je totiž opravdu skvělé, když vám stačí jedna věc a nemusíte mít plnou skříň různých prostředků. Navíc se jedná o prostředek přírodní, bez chemie, takže vhodný i do domácnosti s dětmi.


Vydává: Nakladatelství Kazda
Rok vydání: 2019
Rozměr: 148×210 mm
Hmotnost: 335 g
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments