KNIHA: Kolik smyslu máš?

V Nakladatelství Portál vydávají každý rok alespoň 2 encyklopedie pro školáky, kde je zábavnou formou zpracované určité téma. Máme z této série například knihu Bez vody to nejde, Svět plný energie, Jak se vyznat v klimatu nebo Nikdo nejde z kola ven, která se zaměřovala na handicapy. Nyní vyšla další, a to encyklopedie lidských a zvířecích smyslů. Tentokráte má trochu větší formát než jsme byli zvyklí. Tak se na ní pojďme společně podívat.

Obsah knihy

V knize najdete zpracované základní smysly s tím, že děti zjistí, jak fungují i jak se liší lidské pojetí od zvířecích. Kniha je hodně ilustrovaná, aby bylo čtení zajímavější.

Sluch

Jako první narazí čtenáři na sluch. Zjistí, z čeho se skládá sluchové ústrojí, co znamená frekvence a intenzita zvuku i jak se mění ve stáří. Opomenuty nejsou ani témata jako rovnována nebo tlak v uších, což mohou děti znát například při létání letadlem. Dále se děti dozví, jak to je se sluchem u slonů, ptáků, netopýrů, holubů nebo třeba delfínů.

Zrak

Jak funguje lidské oko? Z čeho se skládá? Co je to čočka a jakou má funkci? A co vše najdeme na sítnici? To děti zjistí nejen z textu, ale také z barevných obrázků. Dozví se také, co se děje v mozku když se díváme na nějaký předmět, co znamená barvoslepost i jaké jsou 2 základní oční vady. Ze zvířát pak poznají zajímavosti o kočkách, jestřábech nebo pasoucích se zvířatech.

Čich

Třetím tématem je čich. Opět se děti dozví, jak to funguje, proč reagujeme na vůně a pachy určitým způsobem i jakou zvláštnost najdeme u psů, hadů, žraloků nebo třeba krabů.

Chuť

Mezi základní smysly nesmí chybět chuť. Děti zjistí, kde máme chuťové pohárky, jak vypadají a k čemu slouží. Dozví se pár pověr pojících se s chutí a budou vědět, kdo má ze zvířat nejcitlivější chuť.

Hmat

A co hmat? Jakou má vlastně naše kůže strukturu? Jaké receptory existují? Proč máme lechtivá chodidla? V čem je důležité mazlení? A jak je to u krys a krtků?

Na závěr pak na děti ještě čekají doplňová témata jako poloha v prostoru, vestibulání aparát a další smysly, které vědci zkoumají. Nechybí ani slovníček pojmů.

Formát knihy

Kniha je velká podobně jako formát A4, má pevnou vazbu a klasické (ale trochu pevnější) stránky.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit v knihkupectví nebo přímo na e-shopu Nakladatelství Portál, kde ji mají za 254 Kč.

Celkové hodnocení

Kniha Kolik smyslů máš? se snaží školákům přibližit lidské smysly, a to trochu jinak, než je běžné u odborné literatury. Na počátku každé kapitoly se dětí dozví o základnímu fungování daného smyslu, k čemuž jsou hojně využívány barevné obrázky a ilustrace. Poté jsou připraveny různé zajímavosti. Děti se tak dozví například o zvířatech, které mají daný smysl v něčem výjimečný. Dozví se ale také třeba o tom, proč můžou mít zalehlé uši při odletu na dovolenou.

Texty v knize jsou kratší a jednodušší, aby děti příliš nezahltily. Každá stránka je navíc barevná, aby lahodila i oku. Jedná se o trochu jiné zpracování, než jsme zvyklí u předchozích encyklopedií od Nakladatelství Portál, ale to ničemu nevadí. Kniha je vhodná pro děti od 6 let.


Vydává: Nakladatelství Portál
Autor: Cathy Evans
Ilustrace: Becky Thorns
Rok vydání: 2024
Rozměr: 24 x 31 cm
Hmotnost: 670 g
Počet stran: 64
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments