KNIHA: Bilické příběhy (Kouzelné čtení)

Když jsem na tuto knihu poprvé narazila na e-shopu Albi, byla jen ve slovenštině. A to mi přišlo škoda, takže jsem doufala, že se dočká časem i českého zpracování. A už se to zdálo nemožné, když najednou Albi oznámilo novinky a mezi nimi i tato publikace. V českém provedení.

Biblí máme doma několik, ale najít takovou, která bude pro děti srozumitelná a bude je bavit, není jen tak. A proto mě zaujalo spojení s Albi tužkou, která je u nás jinak moc oblíbená. A jak můžu po vyzkoušení říct – instinkt nezklamal. Tahle knížka je prostě fajn, obzvláště pokud jste věřící.

Obsah knihy

V knize se nachází celkem 8 příběhů. Tyto příběhy děti čtou a zkoumají pomocí navigačních ikon:

 • korunka – spustí se namluvený biblický příběh
 • srdce – zazní krátká modlitbička (namluveno dítětem)
 • kniha – děti zjistí základní informace (resp. pojmenování, co je na obrázku)
 • žárovka – děti zjistí více informací (resp. doplňující informace a zajímavosti o daném zvířátku, postavě, věci, přírodě aj.)
 • bublina – spoustí se zvuky a co kdo říká
 • noty – zazní písnička
 • kostka s jednou tečkou – kvíz v lehčí variantě
 • kostka s dvěma tečkami – kvíz v těžší variantě
 • šipky – znova se přehraje poslední zvuková stopa
 • čtvereček – zastaví přehrávání nebo kvíz

Svoření světa

V prvním příběhu se čtenáři dozví, jak Bůh postupně tvořil svět. Jak vytvořil den, noc, moře a pevninu, rostliny, slunce, měsíc, zvířata a nakonec i člověka, kterého pojmenoval Adam.

Otázky z jednoduchého kvízu:

 • najdi dinosaura, delfína, barevného papouška aru, pejska, nosorožce

Otázky obtížnějšího kvízu:

 • ukaž světýlka, která září v noci na obloze
 • která květina otáčí svou hlavičku za sluncem
 • ukaž zvířátko, které nám dává vlnu
 • najdi elegantního bílého ptáka plovoucího na vodě
 • najdi zvířátko, které dokáže bez problémů létat i v noci

Noemova archa

Druhý příběh vypráví o Noemovi, který postavil loď a na ní vzal svou rodinu a na Boží pokyn z každého druhu zvířat samici a samičku. Poté 40 dní a 40 nocí pršelo, až voda zaplavila vše kolem. A jen ti, kdo byli na arše, se zachránili. Pán Bůh tím dal lidem možnost vytvořit opět svět bez zlosti a špatností.

Otázky jednoduchého kvízu:

 • ukaž velký koráb, kterému říkáme také Noemova archa
 • ukaž zvíře, které se plazí, protože nemá nohy
 • najdi motýla, tygřici, pásovce

Otázky obtížného kvízu:

 • najdi Semovu manželku
 • najdi Noemova syna, kterému říkali Cham
 • ukaž zvíře, které přineslo Noemovi důkaz, že vody z pevniny ustoupily
 • o kterých zvířátkách víme, že budou mít brzo mláďátka
 • najdi symbol Božího slibu, že už nikdy nezničí potopou celý svět

Další příběhy

Mojžíš – příběh o malém dítěti Mojžíši, které našla faraonova dcera a přijala ho za svého syna. Když byl Mojžíš větší, promluvil k němu Bůh, aby vyvedl Izraelity z Egypta, protože se k nim faraon nechoval hezky.

Jonáš a velryba – vyprávění o proroku Jonášovi, který neposlechl Boha a utekl na moře. Bůh ale rozpoutal bouři. Aby Jonáš zachránil zbytek posádky lodi, nechal se vhodit do moře. Bouře se uklidnila, ale Jonáše spolknula velryba. Nakonec ho na Boží pokyn vyvrhla na krásné pláži…

Vánoční příběh – známé vyprávění o narození Ježíška. V příběhu se děti dozví, jak přišel k Marii anděl Gabriel, jak cestovala s Josefem do Betléma i kdo všechno se přišel Ježíškovi poklonit.

Ježíšova moudra slova a zázraky – v tomto vyprávění se děti dozví, jak to bylo s Ježíšem dál. Jak se vrátil se svou maminkou a tatínkem do Izraele (Nazareta), jak se rodičům ztratil v chrámu, jak si vybral 12 apoštolů, uzdravoval nemocné a konal různé zázraky…

Velikonoční příběh – vypráví o tom, jak chtěly ženy namazat Ježíšovo tělo, když obětoval svůj život. Ale Ježíšovo tělo bylo z hrobu pryč a ženám se zjevil anděl, který jim pověděl, že Ježíš vstal z mrtvých…

Jsem stále s vámi – poslední příběh dětem poví, co se stalo s Ježíšem poté. Jak se 40 dní různě svým apoštolům i dalším lidem zjevoval, jak poté odešel do nebe. Jak seslal Ducha svatého, aby byl každému nápomocen. A postupně přibývalo věřících, kostelů i Ježíšových následovníků…

Formát knihy

Kniha má pevné stránky jako leporelo a je většího formátu (stejně jako DopravaHravé učeníZvířatka v Zoo a další podobné knihy).

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo v Albi prodejnách nebo na Albi  e-shopu, kde stojí 404 Kč.

Celkové hodnocení

Kniha Bliblické příběhy od Albi je pro mě příjemným překvapením a rozhodně předčila mé očekávání. Je vhodná spíše pro věříci děti nebo pro ty, kdo by rádi své ratolesti seznámili s biblickými příběhy. I když jsou vyprávění zpracované pohádkovější formou, pořád jsou tam zachovány hlavní myšlenky i informace k danému příběhu. Takže to není „jen“ pohádka, ale spíše příběhy z bible, které jsou však zpracované pro děti zajímavou a snadno pochopitelnou formou.

Kromě příběhů zde děti najdou také modlitbičky, písničky nebo kvízy, jak je u knížek Kouzelného čtení zvykem. Kniha tak nabízí spostu zábavy.

Příběhy jsou zpracovány pohádkově. Musím říct, že tohle mě nejvíce zajímalo, protože některé zpracování a překlady Biblí pro děti jsou už zastaralé nebo náročnější, takže děti moc nebaví. Nebo jim dokonce ani nerozumí. U varianty od Albi se ale příběhy hezky poslouchají, jsou přizpůsobeny i menším dětem a jsou snadno pochopitelné. Přitom se děti dozví spoustu informací.

Modlitbičku předříkává dítě, což může být pro malé čtenáře více motivující se k němu připojit. Písničky jsou s hezkým doprovodem, jsou i vícehlasné, takže se jedna o trochu propracovanější zpracování. Kvízy jsou ve dvou úročních obtížnosti, jak je zvykem. Pokud děti dobře poslouchají, dobře odpovědět není tak těžké.

Kniha je vhodná pro děti od 4 let, ale určitě se něco nového dozví i školáci.


Vydal: Albi
Rok vydání: 2022
Počet stránek: 18
Věk: od 4 let
Počet zvuků: více než 1500 zvukových stop
Namluvil: Jitka Ježková, Zdeněk Maryška, Petr Stach, Rozálie Říčařová, František Říčar

Budete dávat knihu pod stromeček? Pak rozhodně čtěte dále!

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments