KNIHA: Rok na stavbě

V knihovně jsme narazili na nové pokračování oblíbené série Rok v … od Nakladatelství Host. I když je tato novinka vhodná spíše pro kluky, knihu jsem si samozřejmě vypůjčila a těšila se, až budeme s dětmi doma prohlížet.

Téma mi přišlo geniální – děti sledují měsíc po měsící, jak se staví budova. Kniha tak není jen zábavná, ale také poučná, protože čtenářů ukazuje, že postavit něco není jen tak a obnáší to spoustu kroků.

Trochu mě však zarazilo zpracování. Doma už máme Rok v lese, Rok ve školce, Rok v pohádce a půjčený jsme měli také díl Rok na trhu, takže tuto knižní sérii poměrně dobře známe. Každé leporelo má však na svědomí jiný ilustrátor a ten do něj vtiskuje také svůj styl. U Roku na stavbě proto najdeme automobily a stavební pomůcky jako „živé tvory“, což není zrovna můj šálek kávy. Ale pojďme si nejdříve knihu představit obecně, ať si můžete udělat obrázek sami.

Obsah knihy

Jak už je u této série obvyklé, první dvojstránka je věnovaná představení hlavním postav. V případě díla Rok na stavbě jsou to různé stavební stroje, dopravní prostředky či pracovní pomůcky a nářadí. Děti se zde dozví, jak se jednotlivé věci a vozidla jmenují i k čemu slouží.

Poté už je znázorněn první měsíc – leden, kdy se začíná chystat stavba nového autoservisu a myčky vozidel. Najdeme zde vykolíkované místo, kde budova bude stát, přijíždí stavební vozidla a nákladní automobil s hydraulickou rukou umisťuje vedle budoucí stavby buňku, kde budou mít všichni alespoň malé zázemí.

V únoru se začínají kopat a vyměřovat základy, a to přesto, že ve městě sněží. Kromě stavebních aut se tak setkáváme také s ohrnovačem nebo sněhovou frézou. Všechny tyto prostředky přitom mají nakreslené oči a ústa.

V březnu se začíná pokládat základová deska, připojuje se potrubí a také se dělají různé vrty. V dubnu se pak začínají stavět i stěny. Na stavbě je velký jeřáb, míchačka, ale také vodováha, pila a další nářadí.

V květnu a červnu se v práci pokračuje, dodělává se přízemí budovy a vše se chystá na stavbu druhého patra, kde bude kancelář. Děti zde vidí pracovat například zednickou lžíci a kladívko, malý a velký jeřáb, traktorbagr či vysokozdvižný vozík.

V červenci a srpnu se staví příjezdová cesta do podlažního parkovacího domu. V září se staví střecha a budova se také natírá, takže se děti seznámí s pilkou, kladivem, malířským válečkem, minirypadlem či válcem.

V říjnu se počasí kazí, ale práce stále neustávají. Dodělává se střecha, na kterou se pokládají solární panely. Také myčka či stání pro auta.

Listopad je ve znamení finálních úprav – pokládá se venkovní dlažba, uklízí se vnitřní prostory a vše se chystá na oficální spuštění.

To přichází v prosinci, tedy rok poté, co začaly práce na budově. Pro auta i nářadí je připravená oslava a nechybí ani vánoční stromeček…

Formát knihy

Kniha je stejného formátu jako ostatní knihy v této sérii. Je tedy o trošku větší než velikost A4, má pevné stránky a je poměrně hrubá a těžší, takže Natálka (1,5 let) měla trochu problém s knihou manipulovat, ale nakonec to zvládla.

Cena a dostupnost

Knihu můžete koupit v různých knihkupectvích nebo na eshopech (například v Knihy Dobrovský ji mají za 312 Kč).

Celkové hodnocení

Když jsem poprvé zahlédla knihu Rok na stavbě, zajásala jsem nad tématem. Knihu o tom, jak se staví budovy, doma ještě nemáme. A i když mám dvě holky, jsou zvědavé a těšila jsem se, že alespoň trochu poznají, jak vlastně vznikají budovy a jaké stroje na nich pracují.

Při hlubším zkoumání mě trochu zamrzelo zpracování formou oživlých vozidel a nástrojů. Zrovna u této knihy bych brala spíše reálnější obrázky, kde budou pracovat lidé. Kniha totiž mohla být krásným prostředkem, jak (nejen klukům) v různém věku ukázat stavební stroje a práci stavitelů. Takto mi ale přijde hodně dětská a trochu to snižuje kvalitu zpracování tématu.

Pokud ale máte rádi polidštěné věci, knížka by se mohla líbit. Protože jinak je obsahově dobrá. Oceňuji hlavně pojmenování jednotlivých strojů a nářadí na počátku knihy, protože tohle je pro mě španělská vesnice.

Kniha je vhodná pro děti od 2-3 let.

Další velkoformátová leporela najete ve velkém přehledu zde.


Vydává: Nakladatelství Host
Autor: Artur Nowicki
Ilustrace: Artur Nowicki
Rok vydání: 2021
Hmotnost: 710 g
Počet stran: 28
Vazba: leporelo

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments