HRANÍ: Superfarmář de luxe

O hře Superfarmář jsem už slyšela. Občas je srovnávaná se známou hrou Plný kurník. Měla být ale lepší, propracovanější a pro děti trochu zábavnější. A tak jsem ráda, že jsme se k ní nakonec dostali, abychom ji mohli pořádně otestovat. A jak u nás obstála?

Obsah balení

  • 4 hrací plochy (ohrady)
  • 2 dvanáctistěnné kostky
  • 120 kartiček s obrázky zvířat (králik, ovce, prase, kráva, kůň)
  • 4 figurky malých psů
  • 2 figurky velkých psů
  • návod ke hře

Hra je určena pro 4 hráče, a proto jsou jako základ právě 4 (poměrně velké) hrací plochy, na které můžete umisťovat získaná zvířatka. Jedná se v podstatě o vaši ohrádku, kde je znázorněno, do jaké řady patří které zvíře.

V dolní části pak najde každý hráč přehled, jak může zvířata měnit (např. za kolik kráv může získat prasátko a podobně).

Zajímavostí hry je dvanáctistěnná kostka, na které jsou obrysy zvířat (v balení jsou celkem 2 kusy). Autor hry (polský matematik Karol Borsuk) byl pravděpodobně první člověk na světe, který podobnou kostku použil pro stolní hru. Hází se s ní podobně jako s klasickou kostkou, ale na první pohled každého překvapí.

Součástí hry je celkem 120 žetonů (kartiček) se zvířaty – 60 z nich je s obrázkem králiků, 24 s ovcí, dále najdeme v balení 20 prasat, 12 kráv a 4 koně. Počty jsou dané podle toho, jak si stojí zvířata na kostce a v pyramidě (viz základní hrací plocha). Koně je nejobtížnější dostat, proto jsou pouze 4.

A na závěr je třeba zmínit ještě psy – v balení jsou 4 figurky velkých psů a 2 figurky malých psů. Hráčům pomíhají ochranit zvířata.

Princip hry

Chceš se stát superfarmářem. Tvé stádo se proto stále rozrůstá a můžeš měnit zvířata, pokud si myslíš, že to bude pro tebe vhodné. Cílem hry je získat stádo, v němž bude alespoň 1 zástupce každého zvířecího druhu (tzn. alespoň jeden kůň, kráva, prase, ovce a králík).

Jenže to není jen tak. Zvířátka je třeba chránit, protože se kolem potuluje liška a vlk, kteří je mohou sníst. Podaří se ti zchránit své stádo a získat z každého druhu alespoň 1 zástupce?

Pravidla hry

1. Na začátku hry nemají hráči žádná zvířata, všechna jsou v jednom stádě (v krabici). Každý hráč ale obdrží hrací plochu (ohrádku) pro svá zvířata.

2. Háže se najednou oběma kostkami. Pokud má hráč na obou kostkách stejné zvířátko, dostane jeho kartičku a může si ji uložit do svého stáda. Když si po několika kolech nastřádá více zvířátek, po každém hodu může získat tolik zvířat z druhu padlého na kostce, kolik má ve svém stádu dvojic daného zvířete.

3. Před každým hodem může hráč měnit zvířata s hlavním stádem (tzn. zvířátky v krabici) nebo s protihráčem (pokud souhlasí). Výměny probíhají vždy podle tabulky, kterou má každý hráč uvedenou na své hrací desce (pravidla výměny jsou pro všechny hráče stejné). Není možné smlouvat, vždy se jede pouze podle uvedené tablky.

4. Pokud hráči na kostce padne liška, ztrácí ze svého stáda všechny králíky. Pokud padne vlk, ztrácí všechna zvířata kromě koně a malého psa (pokud ho má). Situace ale nemusí bát tak černá, pokud má hráč psy – malý pes chrání stádo před liškou, velký pes zase před vlkem.

5. Superfarmářem (výhercem) se stává ten, kdo jako první vytvoří stádo, ve které je alespoň 1 zástupce z každého zvířecího druhu.

Dynamická verze pravidel

Pokud si chcete hru trochu zaktraktivnit a udělat více dynamičtější, můžete jednoduše upravit pravidla:

  • před zahájením hry dodstane každý hráč jako první zvíře 1 králíka
  • pokud hráči padne na kostce liška a nemá malého psa, nepřijde o všechny králíky – jednomu se podaří lišce uniknout a zůstane tak v ohradě
  • pokud hráči padne na kostce vlk a nemá velkého psa, ztrací všechny zvířata kromě koně a králíka (pokud je před hodem měl)

Cena a dostupnost

Hru můžete zakoupit na e-shopu Knihcentrum, kde ji mají za 503 Kč.

Celkové hodnocení

Společenská hra Superfarmář potěší milovníky zvířat, ale nejenom je. Princip hry spočívá ve sbírání a výměně zvířat tak, aby měl hráč kompletní sbírku zvířecích druhů.

Komponentů není moc a ani pravidla nejsou složitá. Jen to úvodní pochopení, k čemu slouží psi, kolik zvířátek obdržet nebo jak se chovat v určitých situacich mi trochu trvalo, než jsem pochopila. Proto i první hry byly trochu zmatené, ale pak jsme se do toho dostali a za mě rozhodně mnohem lepší než Plný kurník.

V podstatě bych hru ani nesrovnávala. Sice se v obou případech sbírají a mění zvířata, ale to je tak veškerá podobnost. Superfarmář je zajímavější jednak díky trojrahnné kostce, různorodosti zvířat, ale také má krásné ilustrace a hlavně figurky psů (ty Beky asi nejvíce uchvátily).

Na kostce jsou některé obrysy mírně zmatečné, mohly být jasnější. Ale jinak je hra krásně graficky zpracovaná. Z hlediska věku je určena pro děti od 7 let a dospělé, ale nebála bych se zkusit i dříve. Beky ve 4,5 letech princip pochopila, ale ještě bylo třeba ji někdy navést, že má měnit zvířata a bylo to na ní i delší. Ale za rok či dva by už hru mohla hezky zvládnout.


Podrobnosti

— Cena: okolo 500 Kč
— Počet hráčů: 2-4
— Věk hráčů: od 7
— Doba hraní: 20-30 minut
— Výrobce: Granna

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments