ČTENÍ: Mravenečkova dobrodružství

Kniha Mravenečkova dobrodružství volně navazuje na díl Mraveneček na cestách. Jedná se o krátké příběhy pro děti o odvážném mravenečkovi, který jen tak doma neposedí a rád objevuje svět kolem sebe.

Obsah knihy

Mraveneček se opět vydává na cesty. Tentokráte už má několik výletů za sebou, a tak je mnohem zkušenější a odvážnější. Rozhodne se, že půjde zachránit své zraněného strýčka, který se vydal na průzkum k řepnému poli.

Na své cestě potká mraveneček svého kolegu – mravence pasáčka. A ten si stěžuje, že přiletělo hejno slunéček sedmitečných a ukradla mravenci mšice. A ještě ho přitom zranili na noze. Jak ale mraveneček zjišťuje, tak horké to nebylo. Slunéčko bylo vlastně jen jedno. A mravenec se nechal navíc přelstít…

Mraveneček pokračuje dál, až dojde k velké kaluži. A napadne ho, že k rychlejšímu a bezpečnějšímu přebrodění použije žížaly, které se ve vodě válí. Skočí jedné na záda, jenže žížaly se začnou ohánět, až mraveneček skončí ve vodě a začne se topit. Naštěstí ho zachrání bruslařka.

Mraveneček přesně neví, kde je řepné pole, a tak se zeptá drabčíka, kterého potká cestou, kudy jít. Jenže ten na něj vymyslí lest a zavede ho ke svému obydlí, kde zaběhne pro své kamarády. Chtějí si dát mravenečka k večeři. Ten je ale naštěstí prokoukne, uteče zavčasu pryč a dojde dokonce až k řepnému poli. Najde strýce? Podaří se ho zachránit? A jaké dobrodružství při tom mraveneček ještě zažije?

Na konci každé kapitoly je připraven žlutý rámeček, kde se čtenáři dozví zajímavost o některé postavě – například mravenci průzkumníkovi, slunéčku sedmitečném, ploštici vodní (bruslařce), háďátku řepném, hovniválovi či jepici.

Dále následuje říkanka či hádanka a zábavný úkol – například vybrat do věty správný obrázek, určit, které názvy nepatří mezi léčivé byliny, najít rozdíly mezi obrázky, vyluštit křížovku, najít cestu bludišti aj.

Formát knihy

Kniha je menší, přibližně jako formát A5 . Má pevné desky a je útlá. Má navíc praktickou záložku.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo na e-shopu Nakladatelství Portál. Stojí 199 Kč, ale pokud narazíte na akci, lze ji pořídit i levněji.

Celkové hodnocení

V knize Mravenečkova dobrodružství se opět setkáváme s odvážným mravencem, který se tentokráte rozhodne, že pomůže strýci, který si poranil nohu a nemůže se dostat domů.

Kniha pokračuje ve stejném formátu jako první díl. Opět se jedná o krátký text doprovázený barevnými hravými ilustracemi od Venduly Hegerové. Na konci kapitoly najdeme informační box, kde se dozví děti zajímavost o určitém zvířátku a poté je čekají zábavné aktivity. Kniha tak kromě čtení děti pobaví a něco nového naučí. Součástí jsou také různé slovní hříčky.

Příběh je jednoduchý, dobrodružný a krátký, takže ho v klidu přečtete i na jedno posezení. Mladší školáci mohou ale potrénovat i vlastní čtení. Kniha je totiž rozdělena na spoustu kapitol, takže se dá klidně číst i na pokračování.

Věkově doporučuji pro předškoláky i mladší školáky.


Vydává: Nakladatelství Portál
Autor: Stanislava Reschová
Ilustrace: Vendula Hegerová
Rok vydání: 2019
Rozměr: 175×194 mm
Hmotnost: 270 g
Počet stran: 64
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments