KNIHA: Půjdeš s námi ven?

Od Petera Wohllebena máme doma už spoustu knih. Zatím nejoblíbenější je příběh Víš, kde jsou děti stromů? a leporelo Kde si Píťa zchladí tlapky, které jsou určené mladším čtenářům, takže ideál pro čtyřletou Beky. V zásobě pak máme i Víš, kde jsou děti stromů? a Víš, kde bydlí zvířata?, což jsou populárně naučné knížky.

Nyní přišlo Nakladatelství Kazda s novinkou, která se zaměřuje na objevitelské výpravy za přírodou ve městě. Takže už to není jen o teorii nebo o pohádkovém příběhu. Ale spíše o motivaci jít ven do přírody (klidně městské) a inspiraci, jak se tak chovat.

Obsah knihy

Kniha je rozdělena do několika kapitol.

Na toulkách po městě

I ve městě nás příroda obklopuje v podstatě na každém kroku. Žije zde spousta rostlin i živočichů. Na nebi můžeme například zahlédnout různé ptáky, na domech rostou občas řasy a v podzemí, tam je teprve živo. Zvířata se dají pozorovat i ve se spárech dlažebního chodníku nebo při čekání na vlak či metro. A všechno tohle autor v knize podrobně popisuje.

Někteří živočichové nám mohou ublížit, i když to není schválně. Prostě se bojí. Mezi takové patří třeba vosa či čmelák. Proto je dobré vědět, jak se správně chovat. A jak to tedy je? Co je vlastně vhodné venku dělat? Jak se na bádání vybavit? Co se nám bude hodit?

Stavíme, sbíráme, vyrábíme

Materiálu na tvoření je kolem nás spoustu, a to nejen přímo v přírodě, ale také třeba na zahradě nebo na balkoně. V knížce najdeme například tip na výrobu malé lodičky, vlastního stromku, herbáře nebo miniaturního kvítí.

Číst otisky, sledovat stopy

Některá zvířata je obtížné v přírodě vidět na vlastní oči. Co ale můžeme často sledovat jsou jejich stopy nebo různé projevy jako hromádky hlíny, bobky, zvuky a další. V knize jsou popsány tipy, co a kde lze takto pozorovat.

Barvy, elektřina a střelka kompasu

V této kapitole najdeme trochu experimentálnější aktivity, při který děti budou zjišťovat, jestli v přírodě můžeme najít elektrický prdout nebo jak se dá pomocí citronů rozsvítit žárovka. A jak vlastně funguje kompas? Jak vznikají barvy?

Něco je ve vzduchu

Ve městech bývá prašný vzduch. Co to znamená? Kde se prach bere? Na všechny tyto otázky Peter Wohlleben dětem odpoví. Zaměří se také na vůně v ulicích, zahradách i městských parcích a samozřejmě neopomene ani pachy.

Šance na rekord

V přírodě je spousta neuvěřitelných rekordů – ptáci rychlí jak formule 1, mega velké ovoce, ze kterého si můžete udělat třeba člun, ale také ohromující schopnosti některých živočichů. Ke každému tématu autor uvádí spoustu zajímavostí a nechybí ani reálné fotografie.

Dobrodružství pro každý den

V této kapitole autor děti vyzývá, aby také vyrazily za dobrodružstvím a dává tipy, co netradičního podniknout i v okolí svého domova – například strávit noc na zahradě či balkoně, rozdělat oheň bez zapalovače, chovat hlenky, překonat strach z pavouků nebo se třeba vydat na honbu za pokladem.

S trochou pomoci to jde lépe

Někdy je dobré přírodě ve městě trochu pomoci. Například vytvořit živý plot, úkryt před zimou nebo dát zvířátům něco dobrého na občerstvení. Co je vhodné? A jak se do toho pustit? Autor uvádí spoustu inspirativních nápadů.

Sejeme, sklízíme a ochutnáváme

A co takhle zkusit vypěstovat vlastní zeleninu? Jde to i v dětském pokoji nebo na zahradě. Autor uvádí hned několik příkladů, co mohou děti pěstovat a kde – brabory, rajčata, česnek, cibule, avokádo, ananas, ředkvičky, cukety, salát a mnoho dalšího. Dokonce v knize najdeme i inspiraci, jak využít určité druhy plevele v kuchyni nebo které květy jsou jedlé a mohou se používat na zdobení pokrmů.

Formát knihy

Kniha je velká přibližně jako formát A4, má pevnou vazbu a měkké stránky. Je celkem obsáhla, takže i trochu těžší.

Cena a dostupnost

Knihu lze zakoupit přímo v e-shopu NakladatelstvíKazda, kde ji mají běžně za 295 Kč. Pokud ale použijete slevový kód guzin10, získáte slevu 10 %. Akce platí na celý sortiment Nakladatelství Kazda, včetně již zlevněného zboží.

Celkové hodnocení

Kniha Půjdeš s námi ven? od Nakladatelství Kazda se zaměřuje na přírodu ve městě a snaží se dětem ukázat, že i nedaleko svých obydlí mohou najít spoustu zajímavých rostlin či živočichů a mohou zkoumat různé zvláštnosti. V knize najdete konkrétní tipy, na co se zaměřit a vše je doloženo také o reálné obrázky. Děti mohou poznávat své okoli i přírodu zcela jinak, než je běžné. A také proto se mi kniha celkem líbí, protože zpracování je vskutku originální a může děti skutečně vytáhnout ven.

Autorem je Peter Wohlleben, který je povoláním lesník, zajímá se o ochranu přírody a pořádá také spoustu seminářů a přednášek na tato témata. Není to tedy žádný teoretik, ale odborník, který dětem předává čtivou a zábavou formou své zkušenosti (jak to ostatně bývá i v jeho jiných knihách).

Jediné, s čím jsem u knihy trochu bojovala, bylo rozdělení do kapitol. Chybělo mi trochu zřetelnější uvedení, že tohle jsou aktivity pro noc, tohle aktivity na jaro, tohle můžete dělat tehdy a toto zase jindy. Prostě tak, abych po knize sáhla a hned mohla vyrazit. To mi bohužel trošku chybělo, ale pokud přečtete knihu celou, už se pak dá dobře vybírat.

Kniha je určena dětem od 6 let, tedy hlavně školákům.


Vydává: Nakladatelství Kazda
Autor: Peter Wohlleben
Ilustrace: Stefanie Reichová
Rok vydání: 2021
Rozměr: 215×280 mm
Hmotnost: 730 g
Počet stran: 128
Vazba: pevná


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments