KNIHA: Plnou parou do pohádky

Vláčky, mašinky, lokomotivy, vagónky… To je oblíbené téma nejen u kluků, ale také u některých holek. Pokud doma takové dítko máte, pak jste už možná slyšeli o knížce Plnou parou do pohádky, která se zaměřuje na mašinku a příhody z jejího života. Pokud knihu ještě neznáte, tak rozhodně čtěte dále. Protože se jedná o netradiční dílo, které obsahuje příběhy, různé zajímavosti ze světa vláčků a nechybí ani vystřihovánka, díky které si mohou děti vytvořit vlastní nádraží.

Obsah knihy

V knize najdeme spoustu příběhů ze života mašinky Třistadesítky, která bydlí ve výtopně v Novém Jičíně a vyráží nejčastěji na trasu směrem do Suchdola. Možná se to nezdá, ale taková mašinka může zažívat spoustu zajímavých situací a od lidi vyslechne různé příběhy. A v knize Plnou parou do pohádky jsou ty nejzajímavější zaznamenány…

Záhadná paní s paraplíčkem

Najdeme zde například příběh o tom, jak mašinka vyjela jednoho letního dne směrem do přírody a vezla spoustu lidí, kteří se těšili na piknik na louce. Při nastupování pasažérů si mašinka všimla podivné paní v bílých šatech se závojem. A za chvíli uslyšela tichý hlas, že tentokráte má jet po rovince co nejpomaleji. Mašince se to zdálo divné, ale hlas uposlechla a zabránila tím srážce s jelenem. V tom si uvědomila, že viděla bílou paní, o které se vypráví, že žije na nedalekém hradu.

Proč se mašinka bála pískat

Jednoho dne stojí mašinka na nádraží a strojevedoucí ji čistí, aby byla zase krásná. V tom jde kolem pán s dětmi a vypráví jim příběh o Světlonochovi, který nemá rád, když někdo hlasitě píská, protože ho tím budí. Pokud někdo hlasitě zapíská, skočí na něj a předá mu ze svého kožichu blechy a vši. Jakmile to mašinka zaslechne, vyleká se. Když ji druhý den strojvedoucí pobízí, ať zapíská, jen trošku pípne, aby Světlonocha nevzbudila a neměla na sobě blechy. Strojvedoucí se ale mezi sebou zmíní, že blechy ani vši na mašinku nejdou, protože se do jejího plechu nemohou zakousnost. Mašinka si oddychne a zase píská jako dřív.

Babička lokomotiva dvoustovka

Když se večer chystá mašinka Třistadesítka a její kamarádky spát, zaslechnou pláč ze zadní části výtopny. Objeví tam mašinku schovanou pod plachtou. Mašinka se jim svěří, že je mnohem starší než ony, že je to v podstatě taková mašinková babička. Ale že kdysi jezdila o sto šest, vozila vagóny s uhlím, dřevěm i lidmi. Nyní už ji ale na koleje nedávají a tak jen stojí v koutě. Bojí se, že ji brzo kolečka zreziví a bude vhodná jen do starého železa. Mašinkce Třistadesítce je jí líto. Naštěstí si odkryté mašinky všimne mladý traťový pochůzkář Vojta, který má pro mašinky slabost a rozhodne se, že ji zase celou vyčistí. Dokonce zajistí, že bude mašinka vozit na odstavné koleji děti, protože by byla škoda, aby jen tak postávala v koutě.

Další příběhy:

  • Velké zimní neštěstí
  • Kopec Čarodějka
  • Vyhýbka do neznáma
  • Když došla voda
  • Hnízdo v komíně
  • Černý pasažér
  • Zatoulaná čepice pana přednosty
  • Červená pentlička
  • Splněný sen

Kromě příběhu naleznou děti na konci knížky vystřihovánku v podobě papírového modelu nádraží. Podle návodu si mohou mašinku i železniční stanici vystřihnout a slepit.

Formát knihy

Kniha je o trochu větší než formát A5, má pevnou vazbu a klasické měkké stránky.

Cena a dostupnost

Knihu Plnou parou do pohádky můžete pořídit v různých knihkupectvích nebo příom v Nakladatelství Grada, kde ji mají za 220 Kč.

Celkové hodnocení

Kniha přináší spostu příběhů o vláčcích a lokomotivách. Kromě zábavy se děti dozví také různé pojmy z drážního světa a zjistí, jak některé procesy a věci u vláčků fungují. Navíc si mohou vystřihnout vlastní nádraží i s vláčky. Kniha je skvělá pro milovníky vlaků, ale potěší i ostatní, protože příběhy jsou poutavé, netradiční a napínavé.

Každá kapitola představuje nový příběh a obsahuje přibližně 6-8 stran, takže nic dlouhého. Ilustrace k příběhu jsou hezky barevné a ve stylu, který k mašinkám skvěle sedne. Obrázky nakreslila přímo autorka (až na vystřihovánku, která je od Pavla Bestra). Ilustrací není mnoho, některé dvojstránky jsou jen o textu. Ale i tak je kniha graficky povedená.

Mi osobně se líbí, že jsou v textu zakomponovány také různé pojmy pojící se s vlaky, které jsem do té doby neznala. Ať už to jsou názvy různých profesí spojených s péči o vlaky, ale i další termíny. Děti (ale i dospělí) se díky trochu trochu vzdělají a rozšíří si obzory.

Kniha je vhodná pro děti od 4 let. Vystřihovánku pak doporučuji spíše mladším školákům.


Vydává: Nakladatelství Portál
Autor: Iva Hoňková
Ilustrace: Iva Hoňková
Rok vydání: 2017
Hmotnost: 350 g
Počet stran: 80
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments