KNIHA: Kouzelná kniha babičky Jůlinky

Kouzelnou knihu babičky Jůlinky má na svědomí učitelka a spisovatelka Marcela Kotová. Jak už je u této autorky zvykem, kromě příběhu najdou děti v knize i zábavné úkoly. Kniha popisuje prázdninové dobrodružství malé Terezky, a tak se skvěle hodí před nadcházejícím létem. Ale potěši určitě i v jiném období.

Obsah knihy

Kniha přináší příběhy o Terezce, které jsou doplněné na konci kapitoly o různé otázky, které prověří, jak děti dávaly při čtení pozor. Nechybí ani speciální úkoly nebo velké barevné ilustrace.

Začínají prázdniny a Terezka se vydává do Malešova za svou babičkou Jůlinkou a dědečkem Josífkem. Rodiče musí chodit do práce a Terezka tak bude pobývat nějaký čas u prarodičů. To ji ale nevadí, není to poprvé a na prázdniny v Malešově se těší. A co teprve když objeví na půdě u babičky a dědy knížku.

Babička ji vysvětlí, že je to knížka, kterou ji četla už její maminka. A večer z ní začne číst Terezce pohádku o skřítkovi Lodunkovi. A co se nestane, Terezka najednou jakoby vklouzne do příběhu a objeví se u Lodunky. Kniha je totiž kouzelná a když se začne číst, Terezku vždy vtáhne do sebe. A pak ji zase vypustí, jakoby se nic nedělo.

Přes den se Terezka seznámí s Kubíkem, který se s rodiči do Malešova nově přistěhoval. Děti si pohrají, ale k večeru už se Terezka opět těší, až se uvidí s Lodunkou. Babička začala číst a během chvíle už Terezka opět spala. A ve spánku se dostala k Lodunce, tentokráte se spolu vydali na stezku odvahy.

Terezka si užije pouť, která do babiččiny vesnice přijela, společně s Kubíkem dovádějí v rybníce, vyrazí s dědou na sběr hub a na ryby a absolvují jízdu koňským povozem.

A večer zažívá další dobrodružství, jakmile babička začne číst pohádkovou knížku. Spolecně s Lodunkou se seznámí s fenkou Ťapkou, zavítají na návštěvu do ZOO, zkusí si lyžování v létě, ocitnou se v pohádkové vesničce… Občas je u toho dokonce i Kubík, který přespí i Terezky, aby se mohl na vlastní oči přesvědčit, že Lodunka a kouzelný svě existují.

Jenže jednoho dne se kouzelná kniha ztratí. Kde je? Podaří se ji nalézt? Podívají se Terezka s Kubíkem ještě někdy za Lodunkou?

Každá kapitola má jen pár stránek a ne jejím konci jsou otázky pro pozorné čtenáře a prostor, kde si děti mohou k příběhu nakreslit obrázek. Následují úkoly, které jsou lehké – obvykle něco spojit, seřadit, uhádnou…

Formát knihy

Kniha je velká jako formát A4, má měkkou vazbu a je brožovaná.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo na e-shopu Nakladatelství Grada. Cena je 259 Kč (ale pokud narazíte na akci, můžete zakoupit i levněji).

Celkové hodnocení

Kouzelná knížka babičky Jůlinky přináší příběh o holčičce Terezce, která se každou noc setkává s pohádkovým skřítkem a zažívá s ním nejedno dobrodružství. Kniha spojuje pohádkovou rovinu s reálnou, takže by dětem mohla být blízká. Příběh je chytlavý a není moc náročný. Oficiálně je pro děti od 7 let, ale myslím, že i předškoláci by už mohli čtení i mnohé úkoly zvládnout. Díky velkým písmenům se hodí také pro začínající čtenáře.

Trochu mě překvapil velký formát knížky a brožovaná vazba. Chápu, že kvůli obrázkům se hodil rozměrnější formát, na druhou stranu pohádková knížka v brožované vazbě mi přišla trochu jako pracovní sešit (což kniha svým způsobem i je, ale mi osobně to prostě nesedí).


Vydává: Nakladatelství Grada / Bambook
Autor: Marcela Kotová
Ilustrace: Kateřina Kofroňová
Rok vydání: 2020
Rozměr: 290×210 mm
Hmotnost: 380 g
Počet stran: 128
Vazba: brožovaná


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments