(ROZHOVOR) Romana Suchá: Do svých knížek vkládám poznatky z psychologie

Romana Suchá je povoláním psycholožka, a tak v jejich dílech kromě literárního zážitku můžete najít také různé prvky zaměřené na rozvoj dítěte. My jsme autorku poprvé objevili u Hravých básniček, ale možná ji budete znát také díky její knize Léčivé pohádky pro dětskou duši nebo dalším počinům. Jak se dostala na spisovatelskou dráhu? A bude v psaní pokračovat?


Jak jste se ke psaní dětských knih dostala?

Literární a výtvarná tvorba pro děti je mým velký koníčkem. Ke psaní knížek jsem se dostala v době, kdy jsem byla se svými dětmi na mateřské dovolené a skládala pro ně různé básničky. Na toto období moc ráda vzpomínám a považuji ho za jedno z nejkrásnějších ve svém životě. Na začátku tedy nestál záměr napsat knížku, ale oživit a zpestřit hraní s vlastními dětmi. Všímala jsem si, co je baví, co dělají rády a snažila jsem se je v tom podporovat. A když moje děti odrostly, zdálo se mi, že by byla škoda, kdyby naše básničky upadly v zapomnění. A tak jsem oslovila nakladatelství Anagram, kde také vyšla moje první knížka “Veršované kresbičky”. V následujících letech jsem pak navázala spolupráci s nakladatelstvím Portál, Edika, Albatros. A tak k první knížce přibyly další. Svou tvorbu jsem postupně rozšířila i o malování a splnila si tak svůj dětský sen – ilustrovat knížky pro děti.

Zůstala jste jen u knížek nebo se zaměřujete i na jiné díla?

Píšu básničky pro děti, ale i cvičebnice pro školáky, které dětem pomáhají netradiční formou zvládnout probírané učivo. Zároveň jsem měla velkou radost z toho, že se v jednom období k tvorbě knížek připojily i mé děti Zuzana a Radek. Pomáhaly mi s tvorbou cvičebnic – syn Radek je autorem čertíka Kvítka, kterého namaloval jako 9-letý kluk. Čertík se mi moc líbil a díky němu vznikla celá edice cvičebnic „Pekleně snadné učení s čertíkem Kvítkem“.

Chtěla jste být už jako malá spisovatelkou?

Jako malá jsem ráda malovala a chtěla jsem být malířkou. Na základní škole mi s psaním slohovek pomáhala maminka a jí ji někdy z legrace říkám: “Kde bych dnes mohla mohla být, kdybys mi s tím psaním nepomáhala.”

Co vás na vaši práci nejvíce baví?

Už od malička mám v sobě velikou touhu něco tvořit – malovat, háčkovat, šít a teď v dospělosti i psát. Samotné psaní mi nejde úplně snadno, ale baví mě vymýšlet náměty a vlastně si tím i zpestřuji méně atraktivní činnosti, jako je žehlení, vaření, jízda autem … Velkou chuť do do další tvorby mi dávají pozitivní ohlasy čtenářů i oblíbenost a dobrá prodejnost knih. 

Kde nejčastěji hledáte inspiraci a náměty pro vaši tvorbu?

Jsem klinická psycholožka a snažím se do svých knížek vložit i něco ze svého oboru. Vlastně všechny moje knížky mají jakousi „přidanou hodnotu“. Básničkové knížky nejsou jen o básničkách, ale jsou spojeny s prstíkovými a pohýbovými hříčkami nebo s malováním. Veršované pohádky jsou propojeny s výchovným poučením a obohaceny o papírové loutky. Společně s dětmi si tak můžete zahrát divadlo, u kterého se jistě dobře pobavíte. V knize „Léčivé pohádky pro dětskou duši“ najdete veršované sugesce, které pomohou dětem posílit jejich víru v sebe a zvládnout běžné těžkosti a obavy.

Ve vašich dílech najdeme sbírky básniček, pohádkové příběhy i cvičebnice. Který žánr vás nejvíce baví? 

Baví mě všechny žánry, ale teď bych se chtěla víc zaměřit na pohádkové příběhy s psychologickou tématikou. V příštím roce by měla vyjít knížka, která bude rozvíjet emoční inteligenci dítěte. Hlavní postavou bude Mušlenka, která přichází za malým čtenářem, aby mu připomněla, že je jedinečný. Že na celém světě není nikdo stejný jako on, že už teď je dost dobrý a může se mít rád takový jaký je. 

Co považujete za svůj největší pracovní úspěch?

Pracuji jako klinická psycholožka v psychiatrické nemocnici Kroměříž. Svou práci mám moc ráda a za svůj největší pracovní úspěch považuji, že mohu pracovat na oddělení, které založil prof. Kratochvíl a které je známé a uznávané v rámci celé ČR. A teď jsem uspěla i u výběrového řízení na vedoucího psychologa a z toho mám také radost.

Za svůj největší úspěch v rámci literární tvorby považuji tetralogii básniček, které vyšly v nakladatelství Portál a které se už několik let úspěšně prodávají. Svého času se dlouho držely na prvním místě prodejnosti knih v rámci nakladatelství.

Velmi mě též potěšilo, že mé náměty posloužily jako podklad pro tvorbu mobilních aplikací „Učení bez mučení“ a také didaktické hry „Pekelné učení s čertíkem Kvítkem“ vydané společností 4bambini.

Máte k některé z vašich knih specifický vztah- je vám bližší nebo ji máte prostě jen raději? Proč?

Ke všem svým knížkám mám blízký vztah a každá je nějakým způsobem spojena s mým životním obdobím. Moc ráda mám knížky, které ilustrovala p. Hegerová. Její obrázky vdechly mým knížkám život a byla to dobrá volba, že nás v nakladatelství Portál dali dohromady. :-))

Nově spolupracuji také s ilustrátorkou p. Chupíkovou a věřím, že spolu vytvoříme pěknou řadu knížek s psychologickou tématikou. Její obrázky jsou také velmi pěkné a pro děti poutavé.

Ve kterých nakladatelstvích se můžete setkat s vašimi knížkami?

Mé knížky vychází v nakladatelství Portál, Grada, Albatrosmedia.

Co děláte, když si chcete od psaní knih odpočinout?

Psaní knížek je mým koníčkem a při nich si odpočinu od své práce psycholožky. Moc ráda relaxuji také v přírodě – na procházkách parkem nebo někde u vody.

Prozradíte, na čem nyní pracujete?

Aktuálně mám rozjednanou spolupráci s nakladatelstvím Portál. Předpokládám, že byste se v příštím roce mohli těšit na další básničkovou knížku s obrázky Venduly Hegerové. Také bych ráda napsala knížku pro děti na téma mindfulness. 

Jaké plány máte do budoucna? Na co se těšíte a kam byste se chtěla na své profesní dráze dostat?

V nejbližší době bych chtěla rozšířit svůj profil na Fléru. Nyní na mém profilu „Kašpárkova rolnička“ najdete návody na háčkované maňásky k mým knížkám veršovaných pohádek. Nově bych chtěla na Fléru založit profil „Čertík Kvítko“, kde byste našli čertíkovi kouzelné karty.

Udělalo by mi velkou radost, kdyby některá z mých knížek vyšla i v zahraničí. Kniha „Léčivých pohádek pro dětskou duši“ měla být nakladatelstvím představena na zahraničních knižních veletrzích, ale bohužel díky pandemie k tomu nakonec nedošlo. Tak snad někdy příště.


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments