KNIHA: Mimi & Líza – Záhada vánočního světla

Tento vánoční příběh je kouzelný, cestuje se v něm časem, nechybí ani nadpřirozené bytosti. Co je ovšem nejzajímavější je to, že jedna z hlavních hrdinek je nevidomá. Čtenáři díky tomu nahlédnou do života lidí, kteří nemají to štěstí, aby mohli vše prozkoumat zrakem. A zjistí, jak vlastně poznávají a vnímají okolní svět.

Obsah knihy

Mimi je nevidomá holčička, která si i přes svůj handicap umí života užívat. Svět vidí rukama, ušima a nosem. Co ostatní neslyší nebo necítí, Mimi ano.

Bydlí ve velkém domě, kde jsou i další byty. A v jednom z nich žije její nejlepší kamarádka Líza. Doposud každá rodina slavila Vánoce zvlášť, ale letos se rozhodli, že budou prožívat Vánoce společně. Postavili proto velký strom uprostřed domu na chodbě a chtěli ho ozdobit. Mimi s Lízou připravily pro ostatní překvapení a přitáhly barevná světýlka na stromeček.

Jenže ostatní obyvatelé domu se zděsili a hned tento nápad zavrhli. Dívenkám vysvětlili, že světýlka v domě prostě nesvítí. Nikdy. Holky si to nedají vysvětlit a přemluví sousedy, aby to ještě jednou zkusili. Ti tedy zapojí světýlka, zapnout… A nic! Opět jen zklamání.

Pak se ale najednou objeví malý světelný mužíček a rozsvítí stromeček. Jenže z horního patra ho někdo volá zpět, tak se mužíček musí vrátit a stromeček zase potemní. Líza s Mimi se rychle vydají za ním, aby zjistily, co je vlastně zač. A dojdou až do tajemného bytu, kde je spousta světýlek a také pán Viliam. Kdy Líza s Mimi poprosí, jestli by se nemohl o světýlko rozdělit a nemohl by svítit stromeček i u nich dole, Viliam se rozzlobí a děvčata tak tak stihnout utéct. Vezmou se sebou i Světýlko. Ten jim pak vysvětlí, že Viliam je hodný, ale moc smutný, protože je stále sám. A proto nechce Světýlko nikam pouštět, protože je to jeho jediný kamarád.

Líza s Mimi se rozhodnou, že panu Viliamovi pomohou, aby získal zpět své kamarády. Světýlko je tedy vezme do minulosti, kde dívky poznají své sousedy, když byli malí. A vidí, že děti byly kdysi k Viliamovi moc ošklivé a on tím trpí dodnes. Co se tehdy stalo? A podaří se jim vztahy zlepšit, aby měl Viliam opět spoustu přátel?

Formát knihy

Kniha je čtvercového formátu, je menší a má pevnou vazbu a kvalitní stránky.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit například v Knihy Dobrovský, kde ji mají za 268 Kč (ale pokud narazíte na akci, můžete zakoupit i levněji).

Celkové hodnocení

Netradiční vánoční příběh vypráví o dvou dívkách, které se vydají o Vánocích do minulosti, aby pomohly svému sousedovi získat zpět své kamarády. Mimi je nevidomá, Líza zase trochu zbrklá, takže to není jen tak…

Kniha mě hodně zaujala, a to nejen tím, že ukazuje, jak odlišné může být vnímání nevidomými lidmi. Příběh je napínavý, svým způsobem i smutný, ale má spád a protože je to pohádka, konec je dobrý. Děti si mohou díky knize navíc uvědomit, jak mohou někdy slova zabolet a že není vše tak, jak na první pohled vypadá.

Obrázky jsou pestré, barevné a přes celou stránku, takže Beky baví si knihu i jen tak prohlížet. Příběh byl také zfilmován, ale to jsem osobně neviděla. U nás dáváme (alespoň prozatím) přednost knižní verzi.

Knihu doporučuji pro děti od 5-6 let.


Vydává: Nakladatelství Slovart
Autor: Ivana Šebestová, Katarína Kerekesová, Katarína Moláková
Ilustrace: Lucie Dvořáková
Rok vydání: 2018
Rozměr: 187×203 mm
Hmotnost: 450 g
Počet stran: 104
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments