ČTENÍ: Kdopak se tu chechtá?

Novinka od Nakladatelství Kazda s názvem Kdopak se tu chechtá? mě zaujala už na první pohled. Může za to nejen vtipný obrázek smějící se opice, ale i samotný podtitul – zvířata a jejich pocity.

Publikací o zvířatech je totiž spoustu, ale zaměření jen na pocity jsem ještě neviděla. Takže jsem byla zvědavá, co bude uvnitř. Ze stejné série už máme knihy Copak ze mě bude nebo Jeden rok v životě včely a obojí jsou vydařené, tak jsem doufala, že i tato knížka se k nim připojí.

Obsah knihy

Kniha se zaměřuje na 6 pocitů, které jsou vlastní nejen lidem, ale také zvířatům. I když totiž zvířata neumí mluvit, mohou vyjádřit, že mají někoho rádi, bojí se, jsou naštvaní nebo (ne)šťastní. Jak to dělají? A odlišují se jejich projevy?

Láska

První pocit, na který se kniha zaměřuje, je láska. A to nejen mezi partnery, ale také mezi rodiči a dětmi. Věděli jste například, že když se čápi spárují, jsou už spolu navždy? Když jelen troubí, znamená to, že se zamilovat? Tygr je rád sám, ale jednou v roce si samice najde partnera na páření? A co teprve vlha, skákavka, rajka, jeřáb či aligátor…

Strach

Dalším pocitem, se kterým se u zvířat můžeme často setkat, je strach. I když se jedná o nepříjemný pocit, je důležitý, protože nedovolí zvířatům ani lidem dělat to, co by pro ně mohlo být nebezpečné.

Například když se potuluje po louce liška, srnče se schová v trávě a matka jde do bezpečí a vrátí se, až je liška pryč. Když se něčeho bojí lvíčátko, skučí a žalostně naříká. Vačice zase předstírá, že je mrtvá, a vlk se jakoby zmenší.

Štěstí

Třetím pocitem je štěstí. Když se zvířata cítí šťastně a bezpečně, tulí se k sobě, skotačí, hrají si nebo se navzájem čistí. Všechno zlé najednou zmizí a je jim fajn.

Andulky jsou třeba šťastné, když si hrají, nosorožec zase když mu ptáčci vyzobávají klíšťata a blechy. Krokodýl miluje nahřívání se na sluníčku, kůň zase když se dostane na pastvu, kde může skotačit.

Smutek

Vše ale není jen krásně růžové. Někdy přepadne zvířata i smutek – třeba když se o někoho strachují, něco je trápí nebo dokonce bolí. A co teprve když přijdou o někoho blízkého…

Umírající sloni třeba před smrtí vyhledávají místo, kde jsou jejich zesnulí příbuzní, a choboty se dotýkají jejich kostí. Pokud umře hroší mládě, jeho matka u něj zůstává ještě dlouho dobu po smrti. A gorily dokonce mrtvé mládě ještě nějakou dobu nosí všude sebou.

Radost

Zvířata mají ale samozřejmě i radost. Třeba když se setkají se svými kamarády, když konečně vyleze po mnoha deštivých dnech sluníčko nebo před spaním, když se těší na další den.

Pokud se setkají sloni, kteří jsou dobří kamarádi, pokyvují hlavou ve stejném rytmu. Když se setkají dvě spřátelené kočky, vztyčí na pozdrav své ocásky a třu se o sebe, klidně i celým tělem. Orangutani se dokonce políbí na horní ret!

Hněv

Na závěr se kniha zaměřuje na chvíle, když se zvířata zlobí a pociťují hněv. V těchto případech zvířata jednají často agresivně – pohrozí protivníkovi nebo na něj dokonce rovnou zaútočí, plivou, syčí, řvou nebo třeba změní svou barvu.

Například rozlobený vlk se celý naježí a vztyčí ocas. Chobotnice se dělá co největší a působí dojmem, jakoby byla porostlá trny. Mrož ukazuje své dlouhé ostré kly. A dudek, ten vztyčí svou černobílou chocholku z peří.

Formát knihy

Kniha má čtvercový formát,pevné desky a je celkem velká. Stránky jsou z kvalitnějšího tvrdšího papíru, ale přesto je kniha útlá.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo v Nakladatelství Kazda, kde ji mají běžně za 249 Kč. Pokud ale použijete slevový kód guzin10, získáte slevu 10 %. Akce platí na celý sortiment Kazdy, včetně již zlevněného zboží.

Celkové hodnocení

Kniha nabízí originální a netradiční pohled na zvířata a jejich život. Nedozvíte se tu základní fakta o vybraných druzích, jak je v knížkách zvykem, ale jsou vybrány hlavně zajímavosti, které nejsou třeba ani moc známy. Vzdělá se tak nejen dítě, ale i dospělý.

Grafické zpracování je moderní, svěží, barevné a dominují mu vydařené ilustrace. Kniha se mi líbí jak obsahem, který je originální, tak celkovým vzhledem. Věkově bych doporučila pro děti od 3-4 let.


Vydává: Nakladatelství Kazda
Autor: Jens Poschadel
Ilustrace: Tobias Pahlke
Rok vydání: 2020
Rozměr: 230×230 mm
Hmotnost: 460 g
Počet stran: 30
Vazba: pevná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *