KNIHA: Řemeslné pohádky

Kdo je to dráteník? Co dělá kolář? A jak se vlastně vyrábí pletené košíky? Pro dřívější generaci to byly otázky, na které znalo odpověď každé malé dítě. Nyní ale doba pokročila a s mnoha podobnými řemesly se dnešní děti skoro nesetkají. A proto vznikla v Nakladatelství Grada knížka, kde se děti mohou s těmito profesemi seznámit. Samozřejmě jak jinak než formou pohádky, což je určitě zábavnější než obecný popis.

Obsah knihy

V knize najdete celkem 16 krátkých pohádek, které se zaměřují každá na jiné řemeslo. Některé zmíněné povolání v dnešní době už téměř nenajdeme nebo jen zřídka. S jinými se ještě můžeme setkat, ale většinou už ne tak často jako dříve.

První pohádka například vypráví o kováři Matějovi, ke kterému přišel sám vládce pekel Lucifer. Uhasil mu oheň a že prý jej nerozdělá, dokud neudělá podkovy pro pekelné koně. Matěj se tedy pustil do práce, přeci jen oheň ke své práci potřeboval. Lucifer byl s jeho prací moc spokojený a navrhl mu, aby s ním šel do pekla a pracovval pro něj. Ale to Matěj odmítl. A tak mu Lucifer alespoň slíbil, že s koňmi zase rád přijde.

Další pohádka děti zavede k ševci Jankovi. Ten pravidelně vídával vodníka z nedalekého rybníka, jak si zašívá botičky. Také se ale stalo, že se voda z tohoto rybníka často vylévala a natekla lidem do domů a sklepů. A tak se ševc Janek rozhodl, že vodníkovi ušije nové boty. Jenže když už je měl hotové, nešťastnou náhodou mu spadly do včelího vosku. A tu si ševc všiml, že se tím staly nepromokavé. Předal je tedy vodníkovi a ten mu slíbil, že už nikdy nebude voda ven z rybníka.

Mlynáři Tondovi jakoby se smůla lepila na paty. Stíhá ho v jeho práci jedna pohroma za druhou. Sedláci mu například dovezou krásné obilí a do rána bylo plesnivé. Nebo se mu záhadně pořád trhaly pytle na mouku. Už byl z toho opravdu smutný a po vesnici se rozneslo, že je prokletý. Jednou se ho zeptal kovář Matěj, jestli neví proč tomu tak je. A tu se objevil šotek Moučňák a škodolibě se přiznal, že má vše na svědomí on. Matěj ho za to pochválil, což šotka zmátlo. Pak ale pochopil – když šotka pochválíte, musí jít pryč. A tak Matěj zachránil svého kamaráda Tondu…

Další pohádky:

 • Pekář Blažej a čarovné droždí
 • Švadlenka Emilka a vílí nit
 • Košikář Petr a panenka Vrběnka
 • Truhlář Hoblinka a rarach Všeschoval
 • Hrnčíř Hynek a hlíněný mužíček
 • Řezbář Šíma a holčička malířka
 • Tkadlec Lojza a hvězdný prach
 • Provazník Bořík a loupežník
 • Krajkářka Rozinka a čarodějnice
 • Pernikář Vincek a čertidlo
 • Kolář Vávra a zamotaná Meluzína
 • Dráteník Hanuš a uplakaná rusalka
 • Písař Vítek a zlomyslná kaňka

Formát knihy

Kniha je velká jako formát A5, má pevnou vazbu a klasické jemné stránky.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo v Nakladatelství Grada, kde ji mají běžně za 169 Kč. Je možné také pořídit e-knihu, která je o trochu levnější.

Celkové hodnocení

Kniha Řemeslné pohádky přináší celkem 16 příběhů zaměřející se na řemesla, které už děti mnohdy ani neznají. Jedná se tak o zajímavý způsob, jak jim tyto povolání představit. Příběhy jsou krátké – obvykle mají 4 strany, z toho 1,5 strany zabírají obrázky. Takže jsou to opravdu rychlovky. Ale i tak zde děti najdou napínavé vyprávění, které je místy i poučné.

Vše je protkané barevnými ilustracemi Marie Koželuhové. Knížka je vhodná oficiálně od 7 let, ale u nás jsme s Beky četli v 5 letech a vše chápala. Tím, že jsou příběhy krátké, tak jsme ji zvládli i snadno přečíst, takže bych se nebála nabídnou i předškolákovi.

Kniha Řemeslné pohádky vyšla v edici Čtení pro prvňáčky, takže se skvělé hodí také pro začínající čtenáře.


Vydává: Nakladatelství Grada / Bambook
Autor: Sandra Dražilová Zlámalová
Ilustrace: Marie Koželuhová
Rok vydání: 2021 (1. vyd.)
Rozměr: 165×2154 mm
Hmotnost: 380 g
Počet stran: 72
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments