ČTENÍ: Jde sem lesem

Kniha Jde sem lesem v sobě skloubila příběh s poznáváním. Děti se díky ní dozví základní informace o vybraných bylinkách, se kterými se mohou v lese často setkat. A přitom ještě mohou sledovat napínavý příběh o Toníkovi.

Obsah knihy

Toník je moderní chlapec. I když chodí teprve do třetí třídy, bez internetu a televize nedá ani ránu. Když se dozví, že pojede na prázdniny k babičce, zděsí se, co tam bude dělat. Vždyť babička nemá tablet, na televizi má jen pár programů, bydlí na malé vesnici a je děsně staromódní.

Babička má ale jiné věci a dovednosti. Umí pracovat s bylinkami a také hezky vyprávět. Toníkovi poví třeba příběh o rytíři Bolemilovi, který nechal zazdít svou dceru, aby se nevdala za mlynáře…

Jednoho dne se babička s Toníkem vydají do lesa na borůvky, aby mohla babička udělat borůvkové knedlíky. Jenže Toníka sbírání nebaví. Je pomalý, nejde mu to, a když mu bandaska upadne a i to málo, co měl, se všude rozsype, kopne vzteky do bandasky. To ale neměl dělat. Lesní skřet nemá rád, když někdo dělá v lese hluk. Rozzlobí se a hodí Toníkovi do cesty bludný kořen. A tím začíná dobrodružství, o kterém se Toníkovi ani nesnilo.

Toník zjišťuje, že babička je pryč, nemůže najít cestu a pouze bloudí. Přitom potká různé zajímavé postavy – skřítka z jitrocele, panenku z levandule, skřítka z medvědího česneku…

Tito obyvatelé lesa Toníkovi díky bylinkám pomohou vyléčit zvrtl kotník, štípance od komárů, škrábance a jiné bolístky, které si na své cestě udělá. Pomohou mu také v hledání skřeta, kterému se chce Toník za své chování omluvit a poprosit ho, aby se mohl vrátit k babičce. Jenže při cestě potkají Bolemila. Vrátí se nakonec Toník k babičce? A co ještě v lese zjistí?

Kniha má kromě příběhu na začátku každé kapitoly obrázek jedné bylinky a k ní také zjistí děti různé zajímavosti – jak vypadá, čím je charakteristická i na co se nejčastěji používá. V příběhu se pak o dané bylince také hovoří. Čtenáři tak v praxi vidí, jak se dá bylinka využít.

Na konci každé kapitoly na děti čeká pár krátkých otázek, které prověří, jak poslouchaly příběh a co se také o dané bylince naučili. Pod otázkami jsou uvedeny (obráceně) i odpovědi, takže si můžete snadno ověřit, jestli máte pravdu.

Formát knihy

Kniha je ve formátu A5. Má pevné desky, klasické stránky z měkkého papíru a je tenká.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo na e-shopu Nakladatelství Portál nebo třeba na Knihy Dobrovský. Stojí 214-239 Kč, ale pokud narazíte na akci, lze ji pořídit i levněji.

Celkové hodnocení

Kniha přináší zajímavý příběh o babičce, kterou dnes už jen tak nenajdeme. Babička používá na různé problémy převážně bylinky – umí dělat mastičky, odvary, pamatuje si o rostlinkách vše důležité… Pro naši generaci to ještě není tak neobvyklé, ale menší děti se s takovými lidmi tak často nesetkají. Proto mě příběh zaujal a jsem ráda, že jsme díky spolupráci s Nakladatelstvím Portál mohli knihu pořádně pročíst.

Líbí se mi, že je součástí každé kapitoly seznámení s bylinkou a děti zjistí, na co se dá používat. Většinou jsou uvedeny potíže, se kterými se děti často setkávají (bolest bříška, hlavy, odřeniny, nevolnost aj.). Snáze si tak mohou představit, na co opravdu bylinka je a proč je tak důležitá. Obrázky rostlin jsou povedené, bylinky jsou podobné realitě.

Ostatní ilustrace v knize mě moc nenadchly – není to teda zrovna můj styl, navíc mi přijdou disproporční a temné. Jinak je ale kniha povedená, stejně tak jako otázky na konci každé kapitoly.

Kniha je vhodná pro předškoláky a především pak mladší školáky.


Vydává: Nakladatelství Portál
Autor: Daniela Krolupperová
Ilustrace: Eva Chupíková
Rok vydání: 2016
Rozměr: 172×225 mm
Hmotnost: 370 g
Počet stran: 88
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Vaclav Tlusty
Vaclav Tlusty
2 let před

děkuji za radu