KNIHA: Zimní drak

Když jsem poprvé držela v ruce knihu Zimní drak, moc jsem nevěděla, co čekat. Přiznám se, že autorku Troon Harrison jsem neznala, i když je mezinárodně uznávána. Ale protože námět knížky vypadal zajímavě a jako vhodný věk bylo uvedeno 6 let, což je akorát pro Beky, knížku jsme se rozhodli přečíst. A nakonec musím říct, že rozhodně není špatná. Ba naopak…

Obsah knihy

Malá holčička se zelenýma očima žije společně se svým bratříčkem, sestřičkou, maminkou a tatínkem v malé chaloupce v lese. Je zima a rodina čeká, až konečně přijde jaro, protože dochází zásoby jídla.

Zima je tehdy, když jsou nad krajinou zimní draci. A ti by měli už brzo odletět. Jenže jedné noci se strhne velká vichřice, která přinese ukrutný mráz a spoustu sněhu. Tatínek se prodírá závějemi, aby našel něco k jídlu, ale nic se mu nedaří ulovit. A nakonec chytne akorát horečku.

Protože maminka se musí starat o malé sourozence, rozhodne se holčička, že se vydá ven sama a zkusí něco ulovit. Jenže nikde nic. Pak si ale holčička všime zimního draka, který leží přímo na jejich chalupě. To je ten důvod, proč je nyní doma extrémně zima, a to tak, že dětem drkotají zuby, i když jsou oblečené.

Holčička vyzve draka, ať rychle odletí pryč, aby mohlo přijít jaro. Drak ale dívce poví, že ztratil ve vichřici rodinu, je zraněný a musí počkat, až se mu uzdraví křídlo. Prosí holčičku, aby byla s ním a zazpívala mu ukolébavku. Ta se ale rozzlobí a draka znova vyzve, ať odletí.

Následující dny se situace opakuje. Tatínek leží doma nemocný, holčička nemůže nic k jídlu najít a všichni jsou už hladoví. Chybí i dřevo na zatopení. A drak stále obývá střechu. Prosí o něco k jídlu a aby si s ním holčička hrála.

Ta prvně odmítá, ale pak pochopí, jak je drak zoufalý. Přinese mu poslední kousek chleba a chvíli si s ním hraje. Pak vymyslí plán, jak drakovi pomoci, aby se jeho rodina vrátila a mohl odletět. Podaří se jí to? Zvládne rodinu zachránit?

Formát knihy

Kniha je o trochu větší než formát A5, má pevnou vazbu a klasické, ale trochu pevnější stránky.

Cena a dostupnost

Knihu Zimní drak můžete zakoupit v knihkupectví nebo přímo na na e-shopu Nakladatelství Portál, kde ji mají za 212 Kč.

Celkové hodnocení

Kniha Zimní drak přináší dojemný příběh o holčičce a její rodině, kteří toužebně očekávají jaro. Nemají už jídlo ani dřívi, jsou slabí a tatínek dokonce nemocný. Jenže příchodu jara brání zimní drak, který se usadil na jejich domě. Podaří se holčičce dostat draka z jejich údolí?

Kniha je o odvaze, soucitu a lásce. Zároveň ale ukazuje, jak těžký může někdy život být. Obzvláště pro dnešní děti, které si žijí poměrně dobře, je zajímavé srovnání, jak to může být někde jinak.

Příběh je napínavý a poutavý. I když není příliš rozsáhlý a knížku zvládnete v klidu přečíst před spaním, tak se dokáže zapsat do paměti. Holčička na jednu stranu neudělá nic kouzelného. Ale právě její odvaha a vynalézavost nakonec pomůže rodinu zachránit.

Kniha má krásné jemné ilustrace a je vhodná pro děti od 6 let.


Vydává: Nakladatelství Portál
Autor: Troon Harrison
Ilustrace: Andrea Offermann
Rok vydání: 2024
Rozměr: 25,8×18 cm
Hmotnost: 400 g
Počet stran: 48
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments