ZAJÍMAVÁ MÍSTA: Hrad Hukvaldy

Hrad v Hukvaldech jsme navštívili už mnohokrát. A to jak samotnou zříceninu, tak i oboru a amfiteátr, které se nacházejí pod hradem a konají se zde často různé hudební a divadelní akce. I když ho toto místo máme už celkem prolezlé, děti zde chodí rády. A vlastně nejen děti…

Hukvaldy jsou proslulé jako rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka, takže jste už u nich možná slyšeli. Taky se zde ale nachází jeden z nevětších hradů na Moravě. Celý hradní areál je chráněný jako kulturní památka a je to skvělé místo, kde můžete strávit klidně půl den. O hrad je hezky pečováno, takže i poměrně hodně uvidíte. A to nejen co se týče hradu, ale i pohledů do okolí.

Hrad Hukvaldy

Na hrad Hukvaldy obvykle používáme dvě různé cesty. Obě začínají u vchodu do obory, kde se můžete vydat nahoru po červené značce lesní cestou nebo po asfaltce. Lesní cesta není vhodná pro kočárky či osoby s omezenou hybností, ale děti ji zvládnou. Je o trochu kratší než trasa po asfaltové cestě, ale na druhou stranu minete daňky, muflony i amfiteátr. My tedy nahoru chodíme po lesní cestě, ať máme kopec co nejdříve za sebou. A dolů pak po asfaltové, abychom se pokochali i daňky a muflony.

Jakmile dorazíte k hradu, najdete zde prodejnu vstupenek (jinak se do hradu nedostanete). Vstupné při naši poslední klasické návštěvě bylo 100 Kč na dospělé, děti od 4 let, studenti a senioři za 60 Kč. Ale pokud jsou na hradě speciální akce, může být cena mírně navýšena.

Jakmile se dostanete do areálu, můžete využít komentovaných prohlídek nebo si hrad projít sami. Spousta míst je volně přístupných a pokud někde jít nejde, je to obvykle zřetelně zaznačeno. My vždy vyrážíme s dětmi po vlastní ose.

Asi nejdochovanější stavbou je kaple sv. Ondřeje, která byla vybudovaná na konci 17. století. Kromě prohlídky se zde konají také různé koncerty, protože má poměrně dobrou akustiku.

Vedle jsou umístěné stánky s občerstvením a jakmile jimi projdete, ocitnete se v hradní mottě. Zde najdete podium, spoustu laviček a také možnost projít se po ochozu. Nám se podařilo shlédnout i divadlo pro děti.

Poté můžete pokračovat dále na hrad, kde si můžete prohlédnout celé místo i hezky z výšky (můžete totiž vylézt na ochozy okolo dochovaných hradebních zdí). Zajímavá je také vyhlídka, ze které můžete vidět například Beskydy, Kopřivnici, Příbor nebo třeba i Ostravu.

Zavítat můžete také do hladomorny (populární jsou fotky za mřížemi, které si zde lidé dělají jak na běžícím pásu). Cestou minete různá nádvoří, bastiony, brány a okénka, ze kterých můžete rovněž sledovat okolí. Nechybí ani spousta laviček, na kterých si můžete odpočinou nebo se vyfotit.

Když půjdete druhou cestou (asfaltovou), kousek po hradem najdete přírodní amfiteátr.

Pak už zbývá jen kousek cesty – projdete kolem sochy lišky bystroušky a okolo můžete sledovat daňky a muflony…

Praktické info

Pokud přijedete autem, zaparkovat můžete kousek od vchodu do obory. Parkoviště najdete za kavárnou Ráj na zemi a je placené (60 Kč/den). Není moc velké, ale pro běžné výletní dny většinou dostačuje. Když se konají na hradě či v amfiteátru větší akce, je obvykle vyhrazeno parkování dole pod městem na louce (což je ale zřetelně označeno). My tak parkovali například u Kryštof kempů, koncetru Jarka Nohavici a dalších podobných akcích.

Na hrad se dostanete i s kočárkem – asfaltová cesta je v dobrém stavu a zavede vás až ke vchodu. V areálu hradu je ale terén mnohem horší. Jsou zde cestičky z kamenů, mnohdy hodně nerovné. Také schody a různé kopce. Osobně bych zde kočárek nebrala – soudě i dle lidí, kteří s ním pak dosti zápasili a někteří i hlasitě zanadávali. Ale pokud nemáte jinou možnost, můžete si projít alespoň část hradu.

Na hradě se přes rok koná spousta akcí. Pokud se tedy rozhodněte zde vyrazit, doporučuji zkontrolovat jejich webové stránky. V zimním období je hrad uzavřen, ale do obory k muflonům a daňkům se i tak dostanete.

Celkové hodnocení

Hrad Hukvaldy máme moc rádi. Jednak proto, že cesta nahoru není moc dlouhá. Ano, je to kopec (přeci jen je to hrad a ty holt v údolí moc nenajdete). Ale cesta je krátká a zvládnou ji i menší děti. Navíc jdete v podstatě celou cestu ve stínu stromů, takže ideální procházka i v létě.

Na hradě se koná poměrně hodně akcí a při nich je doprovodný program a ještě více stánků, než obvykle. Také zde zavítá více lidí, než v běžný den. I tak jsme si ale mohli v obou případech hrad v klidu prohlédnou a prolézt. Pokud vám ale vadí více lidí, doporučuji zavítat spíše mimo program.

Pokud nemáte zrovna chuť prolézat hrad, můžete zavítat alespoň do obůrky. A posedět třeba jen tak v amfiteátru. Daňků a muflonů je zde spousta. Od lidí je nedělí žádný plot, pochybují se po obůrce volně. Ale většinou jsou od cesty kousek vzdálení (a to na několik desítek metrů – takže je skvěle vidíte, ale neumusíte se bát, že by vám nebo dětem něco udělali. Oni jsou na návštěvy zvyklí).


Interaktivní mapa Kam s dětmi

Další tipy na výlety, dětské herny, kavárny pro děti a ubytování najdete na interaktivní mapě. Místa jsou přidávána postupně (stejně jako recenze).


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments