KNIHA: Ospálek

V Nakladatelství Portál vyšla před nedávnem novinka v podobně knížky pro usínání. Kniha nese název Ospálek a je určena primárně dětem, které mají problémy s navozováním večerního řádu. A jejich rodičům. Ale vlastně je nejen pro ně, což mohu potvrdit, protože u nás naštěstí večerní rituál je už celkem zaběhlý, takže by se zdálo, že knihu nepotřebujeme. Ale holky přesto celkem zaujala.

Obsah knihy

V knize se setkáváme se skřítkem Ospálkem, který má večer spoustu práce. Pomáhá totiž dětem do postýlek. A jakmile tam jsou, díky jeho kouzelným kapičkám se mohou v klidu prospat až do rána.

V knížce skřítka Ospálka potkáváme hlavně v pokojíčku Bořivoje, kde ho čeká spousta práce. Bořivoj se totiž chystá spát. Ale nejdříve musí pojíst. A uklidit si hračky.

Málem se zapomněl okoupat, do pyžamka a očistit zuby, ale naštěstí mu skřítek napověděl…

Následuje pohádka a může se jít spát!

Teda ještě ne. Ještě chce Bořivoj napít. A vyčůrat.

Pak už konečně přichází chvíle, kdy se ukládá ke spánku. A skřítek Ospálek může konečně použít své kouzelné kapičky, které zalepují očka a ty pak ztěžknout. Do rána vodička vyschne a zůstatnou po ní jen ospalky…

Po pohádkovém příběhu následují informace pro rodiče, kde zjistí, proč jsou pro děti důležité rituálny a zvyky (nejen) při usínání a zmíněná je také vývojová spánkologie, spánkové cykly, zdravé usinání nebo frustroměr, což je názorná pomůcka, která rodičům řekne, jak moc je rodič v podstatě unavený a frustrovaný a do jaké míry je třeba změnit spánkové rituály.

Formát knihy

Kniha má pevnou vazbu a trochu pevnější, ale klasické stránky. Má čtvercový formát.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo v Nakladatelství Portál, kde ji mají běžně za 254 Kč.

Celkové hodnocení

Kniha Ospálek přináší pohádkový přběh o Bořivoji, kterého před spaním čeká spousta úkolů a činnosti – sníst večeři, umýt se, obléct do pyžamka, napít, vyčůrat… Jakmile je ale vše splněno, Bořivoj konečně usne a přichází skřítek Ospálek se svými kapičkami, které Bořivoji pomohou v klidné noci…

Kniha má krásně a barevné ilustrace, ve kterých je nejčastěji zachycen Bořivojův pokojíček. Ale nejen ten. U nás jsme četli s oběma holkami (2 roky a 5 let) a příběh se jim líbil. Hlavně proto, že část písničky, kterou si skřítek brouká, jsem naživo zpívala. A holky si ji pak samy začaly také zpívat před každým spaním.

Cinkylinky kapinky, z mojí malé lahvičky.
Nějak se mi nechce zdát, že už Bořivoj jde spát…

Knížka si dává za cíl pomoci dětem s večerními aktivitami tak, aby snadněji usínaly. Proto jsou také zmíněny nejčastější činnosti, které děti na večer provádějí, aby na nic nezapomněly a pak už mohly jít skutečně spát. Na to pak navazuje i část pro rodiče, kde najdou informace ke spánku a spánkovým rituálům.

Já osobně nesdílím autorčin názor, že v roce by bylo ideální začít děti učit usínat samy. U nás pokud děti nechtějí, usínáme s nimi. Proto jsem také teoretickou část pro rodiče brala s rezervou (ale ono v takových oblastech to ani jinak nejde – není jeden směr, o kterém by se dalo tvrdit, že je na 100% správně, a je spíše na rodičích a konkrétních dětech, co jim nejvíce pasuje).

Každopádně holky si knížku oblíbily, hlavně před spaním. Přeci jen vše, co zde Bořivoj dělá, děláme před spaním taky, a tak je holkám toto téma asi blízké. Kniha má navíc krátký text (na každé stránce pár vět), takže je rychle přečtená a tedy ideální, když večer nestíháme, ale nechci je ochudit o pohádku. Zalíbily se i ilustrace (nejraději hledaly v pokojíčku Ospálka).

Kniha Ospálek je vhodná pro děti od 3 let (ale klidně můžete také vyzkoušet dříve).


Vydává: Nakladatelství Portál
Autor: Alžběta Votatová
Ilustrace: Michaela Bergmannová
Rok vydání: 2022 (1. vyd.)
Rozměr: 245 x 245 mm
Hmotnost: 500 g
Počet stran: 48
Vazba: pevná


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments