KNIHA: 1. A

Knížek ze školního prostředí existuje určitě spousta. Ale co taková, která popisuje prostředí první třídy očima dítěte? Navíc humorně? Takových určitě moc není. A proto mě zaujala kniha. 1. A od Kataríny Fiala.

Od této autorky máme doma už dílo Úžasné Vánoce Matyáše Kotrby a nyní jsme přidali knihy 1. A a její pokračování 2. A. Škola u nás ještě nehrozí, zatím Beky chodí ještě do školky. Ale věřím, že mnoho z vás už má děti starší, a tak zařazuji recenzi už nyní.

Obsah knihy

Kniha vypráví příběh o sedmileté Kátě. V podstatě by se ale dalo říct, že spíše Káťa vypráví příběh, protože celá kniha je zpracována očima této mladé školačky, které popisuje dětskou rétorikou, kde žije, co dělá a také jak to chodí u nich ve škole.

Káťa ma mladší sestru Karolínku a kamarádku Zuzku, se kterou chodí do školy i ven na hřiště a zažívají spoustu legračních chvil. Například když u tety Lízy hlídají s maminkou malou Lolu. Lola má křečka a s ním si holky rády hrají. Vozí ho v kočárku, hladí ho, jenže se jim povede kočárek převrhnout a musí rychle křečka chytit. Káťu dokonce pokouše, ale jakmile je zpátky v kleci, tak se všichni smějí, jaká to byla legrace.

Jindy si Káťa se Zuzkou zase nalepí na hlavu hvězdičky a chodí tak po celé škole. Nebo jednou se třídou do divadla. A co tepve když objeví cestou do školy kočku. Rozhodnou se, že ji vezmou sebou do školy. Přemluví paní učitelku, aby s nimi mohla zůstat alespoň jednu hodinu. Poté ji pustí ven. Ale kočička se vrátí a hned je po učení…

Jednoho dne potkala maminka s Lolou, Kájou, Káťou a Zuzkou jejich kamaráda z druhé třídy. A ten měl se sebou malé štěně, které bylo hodně neposedné a hravé, takže po dětech skákalo, utíkalo jim a společně dováděli, až se smíchy za břicho popadali.

V knížce dále najdem příběh o tom, jak probíhal ve škole apríl, jak si holky s maminkou opekly na ohni chleba, se svým kamarádem pouštěli po rybníku lodičku, jak se Káti kýval zub, jak se ve školní družině narodili malí šnečci a Káťa se Zuzkou si je chtěly vzít domů nebo co se dělo na vysvědčení. A co Káťa dočká se nakonec nového sourozence, což si moc dlouho přála?

Formát knihy

Kniha je o trochu menší než formát A5, má pevnou vazbu a klasické stránky.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit na různých e-shopech, v knihkupectví nebo rovnou u autorky v jejím nakladatelství Na houpačkách. Cena se pohybuje okolo 230 Kč.

Celkové hodnocení

Kniha 1.A přináší příběhy ze života prvňáčků. Je psána pohledem dítěte, takže obsahuje spoustu zajímavých myšlenkových pochodů a hlavně vtipných průpovídek. Vše je ale reálné, žádná pohádka.

Děj se netočí pouze kolem školy. V podstatě se jedná spíše o vyprávění ze života školačky. Najdeme zde tedy situace ze školního prostřední, ale nechybí ani zážitky z odpoledního hřiště, domova nebo výletů s kamarádkou Zuzkou.

Kniha je čtivá a členěná do kratších kapitol. Doprovázena je o malé černobílé obrázky a v každé kapitole je i jedna barevná celostránková ilustrace. Kniha se hodí pro děti, které se chystají v brzké době do školy, protože zjistí, že i ve škole to může být sranda. Zároveň ale potěší i mazané školáky, kteří alespoň uvidí, jak to chodí i v jiných školách.

Ke knize jsme dostali také záložku k dotvoření, což se Beky moc líbilo.


Vydává: Nakladatelství Fiala Katarína – Na houpačkách
Autor: Katarína Fiala
Ilustrace: Vendula Šafránková
Rok vydání: 2020 (1. vyd.)
Rozměr: 165×210 mm
Počet stran: 132
Vazba: pevná


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments