čtenářský metr

TIPY: Čtenářský metr

Znáte Čtenářský metr od Nakladatelství Fragment? Jedná se speciálně navržené edice knih pro děti, které na sebe volně navazují a jejíž cílem je dětem nabídnout knížky, které budou odpovídat jejich schopnostem a zkušenostem.

Hlavní myšlenka celého systému spočívá v tom, že vhodně vybraná knížka může dětem pomoci v prvních čtenářských pokusech nebo je také může obecně motivovat ke čtení. Pokud je naopak kniha zvolena špatně, může to dítě zbytečně odradit. Vybrat správé knížky ale není jen tak, a proto v Nakladatelství Fragment vytvořili edice, které děti provedou čtením od předškolního do školního věku. Díky promyšlenému systému mohou snadno sáhnout po knize, která by měla být pro dítě vhodná.


V systému Čtenářského metru najdete 4 hlavní edice:

  • Čteme s obrázky (pro předškoláky)
  • Čteme spolu (pro začínající čtenáře)
  • Čteme sami – klasická i genetická metoda čtení (pro začínající čtenáře, kteří jsou schopni samostatného čtení)
  • Čteme s radostí (pro pokročilé čtenáře)

V každé serii vyšlo několik knih s různými motivy (známé i neznámé pohádky, dobrodružné příběhy a jiné). Základní princip v každé edici je ale stejný, a tak se pojďme podívat na konkrétní ukázky.

Čteme s obrázky

Tato série je určena dětem, které ještě neumí číst (takže zejména předškoláci). Ale využijí ji také ti, kteří se čtením začínají (hlavně pokud je jim vlastní genetická metoda čtení).

Edice Čteme s obrázky je založena na kombinaci textu a obrázků (tento styl se mnohy nazývá také jako malované čtení). Text je psán velkými písmeny, ale občas je místo slova obrázek. Děti tak mohou dospělé při čtení doplňovat a získávají pocit, že se zapojují do čtení. Učí se zároveň sledovat text a seznamují se s písmeny a abecedou. Jedná se tak o skvělou přípravu na budoucí samostatné čtení.

Knihy z edice Čteme s obrázky jsou větší než ostatní série, a to proto, aby byly ilustrace zřetelné a dětem se snadno poznávaly. My jsme z této série vyzkoušeli konkrétně knihu Z pohádky do pohádky, kde je celkem 11 známých pohádek zpracovaných do formou textu a obrázků.

Čteme spolu

Pokud děti se čtením začínají, je pro ně vhodná série Čteme spolu. Hlavně v případě, kdy ještě nejsou schopny číst samostaně. V dílech z této edice najdeme několikastránkové příběhy doplněné o ilustrace, které se ale nacházejí už mimo text.

Část textu je vždy napsaná větším modrým písmenem a jedná se o úrývek s krátkými větami a bez složitých slov, který čtou děti. Ostatní pak dočítají dospělí. Děti tak doplňují příběh už ne podle obrázku, ale pomocí krátkých textů.

Knihy ze série Čteme spolu podporují společné čtení dětí a rodičů, což může na děti působit motivačně. Navíc mohou lépe porozumět textu tím, že se rodičů doptávají.

My máme z této edice knihu Lucinka a pohár trpělivosti, kde se jedna zvědavá holčička snaží zjistit, co je to ten pohár trpělivosti, o kterém rodiče často říkají, že brzy přeteče.

Čteme sami

Třetí série je určena dětem, které už číst umí a jsou schopny číst i samostatně. A to hlavně analyticko-syntetickou metodou, při které mají slova malá a velká písmena a je využíváno slabikování.

V knihách z této edice najdeme jednoduché a srozumitelné příběhy, které jsou rozdělené na krátké kapitoly. Nechybí ani návodné ilustrace, které celou knihu dokrášlují.

V příbězích se nevyskytují složitá slova ani rozvitá souvětí a děti tak mohou knihu přečíst samy, což je může motivovat k dalšímu čtení. Navíc roste radost z toho, že přečetly samostatně celou knížku.

Čteme sami – genetická metoda

V dnešní době se můžeme setkat kromě klasického čtení také s metodou genetického čtení, při které se čtou jednotlivé hlásky a potom celé slovo. Důraz už tedy není dáván na slabiky jako u klasické metody.

Genetická metoda je v současné době považována za přirozenější, a proto ve Čtenářském metru nechybí ani knihy podle této metody. Děti si tak mohou zvolit takové zpracování, které je jim bližší a které třeba znají ze školy.

Knihy podle genetické metody obsahují pouze velká tiskací písmena. Příběhy ale zůstávají stejné jako při klasické metodě. Protože ještě nevím, kterou metodou se bude přímo Beky učit, tak máme z každé série jednu knihu a uvidíme, kterou metodu pak budeme preferovat více. Abychom neměli ty samé příběhy, pořídili jsme konkrétně knihu Ovečka a jiné pohádky, kde se nachází 13 veselých pohádek o zvířátkách.

Čteme s radostí

Poslední skupina knih v rámci Čtenářského metru je určena pokročilejším čtenářům. Ale stále je to v rovině těch, co se čtením nedávno začali. Takže nečekejte žádné složité zápletky, komplikované věty a další lahůdky. Texty jsou v tomto případě už delší, ale stále se jedná o jednoduché příběhy členěné na krátké kapitoly.

Písmo je už menší a věty jsou trochu delší. Poprvé se také objevuje dělení slov na konci řádku (v předchozích sériích byla vždy celá slova). Opět nechybí doplňující ilustrace, které zároveň knížku trochu rozveselí.

Knihy ze série Čteme s radostí rozvíjí pozitivní vztah dětí ke čtení a blíží se klasickém knihám. Nabízí tak postupný vstup do světa dětské literatury.

Cena a dostupnost

Protože Nakladatelství Fragment spadá pod Albatros, můžete všechny uvedené knihy pořídit přímo na e-shopu www.albatrosmedia.cz. Cena se pohybuje v rozmězí 199-229 Kč.

Celkové hodnocení

Čtenářský metr od Nakladatelství Fragment přináší přehledně a jasně zpracovaný systém pro začínající čtenáře, díky kterému je mnohem snadnější sáhnout po knížce, kterou dítě zvládne přečíst a zároveň ho motivuje k dalšímu čtení.

Vztah dětí ke čtení se formuje už v předškolním věku a proto je důležité dopřát malým čtenářům ty správné podmínly pro to, aby si čtení oblíbily a nebály se ho. Tyto snahy by měly pokračovat i při prvním čtení, protože pokud dítě bude mít pocit, že knihu nezvládá přečíst a je na něj těžká, pozitivní vztah si jen těžko vybuduje. Proto se mi líbí, že přišlo Nakladatelství Fragment s takovým rozlišením a děti mohou snadno postupovat vzhůru dle svého tempa. Přitom ale tak, aby čtení zvládly.

V každé sérii vyšlo několik knížek, takže můžete vybírat i dle témat či žánru, který děti zajímá. Knihy jsou už na obálce zřetělně označené, takže vždy poznáte, do které edice patří. Autoři i ilustrátoři knihy jsou různí a mění se, takže se děti setkávají s různými styly. Za mě jedině škoda, že těch knih není v každé sérii ještě více. Čteme hodně a tak by se nám hodilo, kdyby v podobném stylu toho bylo více. Ale třeba se do budoucna dočkáme pokračování…

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments