KNIHA: Mapa mých pocitů

Máme doma spostu dětských knih, přesto mě ale novinka od Nakladatelství Portál hodně překvapila. Něco takového se zabydlelo v naší v knihovničce poprvé. Kniha je totiž zaměřena především na vizuální vnímání, které je vytvořeno pomocí nápaditých a výrazných ilustrací.

Jak už je z názvu patrné, kniha se zabývá emocemi. Popisuje lidské pocity, ale vše v nepřímé rovině. Nenajdete v ní povídání či charakteristiku jednotlivých emocí, žádné výpravné či poučné texty, nic takového. Kniha se spíše snaží dát prostor k vlastnímu zamyšlení a ke zkoumání vlastního nitra.

Využívá k tomu mapy, které vám ukáži směr, ale jak už bývá u cestování zvykem – vlastní cesta je na vás. Co projdete, vyzkoušíte nebo jakou cestu zvolíte, to už je na vás. Kniha dává možnost svobody, přesto ale dojdete ke stejnému cíli. Ukáže vám také, jakou tvář mohou mít různé pocity, ale konkrétní interpretace záleží na čtenáří.

Autorkou knihy je Bimba Landmann, což je italská ilustrátorka, jejíž knížky byly přeloženy do více než 20 jazyků. Považuje se za žačku českého výtvarníka Štěpána Zavřela.

Obsah knihy

Kniha obsahuje minimum textu – nenajdete zde žádné proslovy, vysvětlení či úvod do tématu. Na mapách jsou ale označeny různá tajemnná místa a zákoutí, které vždy navazují na určité pocity. Tím vás tak trochu navede, nad čím přemýšlet.

Na počátku knihy vidíme chlapce, jak nasedá do loďky a vjíždí do světa. Jako první se na svém putování dostává do lesa dobrých znamení, který sídlí na ostrově naděje. Zde najdete třeba i moře snů, letiště klamná představa nebo třeba vyhlídku očekávání.

Chlapec ale putuje dál. Ocitne se v neznámé krajině, která ho trochu děsí. Není se čemu divit, když dorazil do země strachu, kde může absolvovat cestu zatajení, podívat se na ledové pláně nebo horstvo paniky. Na cestování se k němu přidá takové podivný tvor…

Místo raději rychle opouští a společně s novým kamarádem odjíždí dál. Dostává se do míst, kde z hor vylézají různí švábi. V restauraci také dostane nějaké kroutící se živočichy. Kde že se to dostal? Ano, země znechucení. Pohoří smradu, les klíšťat, velké hnijící moře a mnoho dalšího tu čeká nejen na chlapce.

V dalším putování zavítá malý cestovatel do údolí země radosti. A to je už od pohledu něco uplně jiného. K tomu hvězdný les úspěchů, palác objímán, jásavé moře, továrna na štěstí…

Poté se stránky zbarví do červena. Chlapec se dostává do země hněvu, kde narazí na zříceniny města míru, velké bitevní pole, vroucí moře, krutý ostrov…

Nasedne na svoji lodičku a vydává se dál, až dopluje do lesa masek. Dává si na hlavu korunu, když tu se mu ostatní začnou smát. A chlapec se z toho uzavře do sebe. Co to je za divné místo? Souostroví studu.

Z něj se pak dostává na přenádherné místo. Ocitl se totiž v zemi úžasu.

Podobně je pak zpracovaná země žárlivosti, do které se cestovatel dostane, když navštívít královnu a jeho zvířecí kamarád u ní zůstane. Ani jeden z dvojice si cestovatele nevšímá, tak vyráží pryč.

A vydý se také do země smutku. Přes pláž kontroly se pak náš malý cestovatel dostává zpět. Potkává královnu a svého kamaráda, rozhodne se s nimi zůstat a celou svou dlouho cestu tak završí jak jinak, než v zemi lásky.

Formát knihy

Když nám kniha přišla, jako první mě překvapila svou velikostí – je totiž velkoformátová. Má pevnou vazbu a pevnější listy (ale nejedná se o leporelo).

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo na e-shopu Nakladatelství Portál. Stojí 339 Kč, ale pokud narazíte na akci, lze ji pořídit i levněji (například nyní jen za 271 Kč).

Celkové hodnocení

Když jsem do knihy poprvé nahlédla, ilustrace mě uchvátily. Jsou krásné a spojení barev je hodně zajímavé. Na druhou stranu jsem se zarazila, protože jsem netušila, jak takovou knížku číst. Myslela jsem, že alespoň na začátku bude třeba nějaký úvod nebo sem tam zmíní, co se děje. Jenže v knize jsou jen obrázky. Upřímně se mi ani nehtělo se do knihy nějak hlouběji začíst. Na prohlédnutí krásná, ale tím jsem končila.

Jenže Beky ji přitáhla, že ji musíme přečíst (a zkuste říct nadšenému dítěti, že ne), tak jsme se do toho pustili. A ono to šlo v podstatě samo. Vyprávěla jsem, jak se chlapec vydává do světa, co je na obrázku a poté jsme si vymýšleli, co všechno v takové zemi je. Na co čekáme? V jakých situacích jsme třeba zklamáni? Co je pro nás nechutné?

Nad jednotlivými obrázky jsem se bavily hlavně tak, že jsme si je snažili připodobnit do našeho života. Beky má necelé 4 roky a některé místa pro ní ještě byla náročná (na pochopení i představení, tudíž i pro mě bylo složitější ji to vysvětlovat), ale lecos už zvládla. Kniha je uvedená od 4 let, takže relativně pro nás, ale k některým věcem asi dospějeme až v průběhů následujících měsíců.

Každopádně kniha umí skvěle navodit situaci, abychom se nad emocemi zamysleli. Prvně jsem nechápala, proč zrovna mapy, ale vymyšlené je to skvěle. Čtenář se může v podstatě sám rozhodnout, jak bude putovat. Je zde hodně prostoru pro vlastní pojetí. Ale také rámec, ve kterém se pohybovat. A to je příběh o poutníkovi, který bloudí světem, zmítán svými pocity, až dosáhne konečně toho, co ho naplní – láska.


Vydává: Nakladatelství Portál
Autor: Bimba Landmann
Ilustrace: Bimba Landmann
Rok vydání: 2021
Rozměr: 277×336 mm
Hmotnost: 830 g
Počet stran: 44
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments