(ROZHOVOR) Michaela Fišarová: Ráda sním, vymýšlím si příběhy a píšu

Michaela Fišarová je autorkou knih pro děti a také držitelkou několika ocenění za dětskou literaturu. Kromě toho vyučuje také český jazyk a angličtinu. Kde bere inspiraci pro svoji tvorbu? Co nového chystá? A jaká knížka bude možná zfilmovaná?


Jak jste se ke psaní dětských knih dostala? Chtěla jste být už jako malá spisovatelkou?

Když jsem byla malá, darovala jsem své mamince k narozeninám svou první knížku. Byl to vlastně jen takový krátký příběh v obyčejném červeném linkovaném sešitě. Tehdy jsem si v duchu ale poprvé říkala, že až budu dospělá, chtěla bych se stát skutečnou spisovatelkou a vydat opravdovou knížku. 🙂 A ono se mi to splnilo. A proč dětská spisovatelka? S dětmi pracuji a neustále mě obklopují a inspirují.

Co vás na vaši práci nejvíce baví?

Ráda sním, vymýšlím si příběhy a píšu. Jsem také ráda, když svou knihou mohu dětem pomoci, pobavit je, rozesmát a ovlivnit. Myslím v tom dobrém slova smyslu.

Kde nejčastěji hledáte inspiraci a náměty pro vaši tvorbu?

Mezi dětmi. Nedovedu si představit, že bych s nimi nepracovala a byla schopná o dětech psát ve svých knížkách. Potřebuji vědět, jak se mezi sebou baví, co zažívají a prožívají, co je trápí nebo naopak rozesměje a pobaví. Takže děti jsou ve velké míře spoluautory mých knih.

Co považujete za svůj největší pracovní úspěch?

Za svou prvotinu, knížku Nikolina cesta, jsem obdržela cenu Zlatá stuha za nejlepší knížku pro mládež. To mě u první knihy velmi potěšilo! Má druhá kniha, Náš dvůr má tajemství, byla oceněna nakladatelstvím Albatros Výroční cenou za nejlepší český text pro mladší děti.

Máte k některé z vašich knih specifický vztah- je vám bližší nebo ji máte prostě jen raději? Proč?

To nedokážu říct. Všechny svoje knihy mám ráda. Ale to víte, Nikolina cesta byla první.

Ve kterých nakladatelstvích se můžeme setkat s vašimi knížkami?

V nakladatelství Albatros.

Prozradíte, na čem nyní pracujete?

Právě jsem napsala Knížku pro prvňáčka První školní výlet. Jedná se o projekt Národní knihovny na podporu čtenářské gramotnosti. Dokončila jsem také dětský cestopis ovlivněný mým putováním po této krásné zemi, Eliška na Islandu, který čeká na vydání v nakladatelství Albatros.

Jaké plány máte do budoucna? Na co se těšíte a kam byste se chtěla na své profesní dráze dostat?

Ráda bych pokračovala ve své tvorbě pro děti, ale možná bych v budoucnu zkusila napsat knihu i pro starší čtenáře. Už se také moc těším, až se vše zase vrátí do normálu a bude opět možné jezdit do škol na besedy s dětskými čtenáři. Také doufám, že se podle scénáře, vypracovaném na základě knihy Náš dvůr má tajemství, podaří natočit dětský film a v neposlední řadě knížka V bříšku, kterou vypráví malý človíček ukrytý u maminky v bříšku od svého početí až po narození, vyjde v zahraničí.


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments