ČTENÍ: Vánoční koledy s piankem

Knížky s piankem jsem vždycky okukovala v Globusu. Než koupíme klasický keyboard, chtěla jsem pro děti něco na hraní – aby poznaly princip klavíru, kdyby se třeba chtěly vydat v mých šlápějích a učily se na něj hrát v umělecké škole.

Jenže dětská pianka se mi moc nelíbila a hlavně jsem nevěděla, kam bych to už doma dala. Proto mě potěšilo, že existují i ve spojení s knížkami. A k jednomu jsme se dokonce díky spolupráci s Nakladatelstvím Svojtka dostali.

Nebudu vám samozřejmě vykládat, že knížka má pianko jako klasické. Rozdíly tam jsou, a nezapírám, že velké. Ale pro poznání toho, jak piano funguje bohatě stačí. Navíc ve spojení s knížkou si mohou snadno zahrát koledy i ti, kteří jinak na klavír neumí.

Obsah knihy

V knize najdeme cekem 12 koled (seznam níže). U každé písničky je obrázek symbolizující písničku, poté následuje notový zápis a všechny známé sloky.

Piano má celkem 2 oktávy. Začínají sice od klávesy F, což není tak běžné, ale jsou zato v tóninách, které jsou snadno vyzpívatelné. Jednotlivé klávesy jsou menší, takže se dospělým bude hrát hůře, ale na dětské prsty dostačuje. Pianko funguje na dvě AAA baterie, které jsou součástí balení. Zvuk se line z malého červeného reproduktoru.

V notovém zápise nenajdete běžné noty, ale barevná kolečka, ve kterých je číslo. Každá klávesa je označena rovněž barvou a číslem, takže děti mohou snadno zjistit, jaké klávesy mají použít, aby písničku zahrály, i když neumí noty. Čísla jsou tam proto, že barvy se u obou oktáv opakují (prostě C je vždy fialové, G oranžové apod.).

Pokud už někdo noty umí, může hrát podle nich – puntíky jsou totiž na notovém osnově jako noty.

Seznam koled

 1. Štěstí, zdraví, pokoj svatý
 2. Slyšte, slyšte, pastuškové
 3. Neseme vám noviny
 4. Narodil se Kristus Pán
 5. Dej Bůh štěstí
 6. Jak jsi krásné, neviňátko
 7. My tři králové
 8. Veselé vánoční hody
 9. Půjdem spolu do Betléma
 10. Chtíc, aby spal
 11. Štědrej večer nastal
 12. Pásli ovce valaši

Formát knihy

Kniha je velká jako formát A4 a je celkem tlustá a obsáhla.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo na e-shopu Nakladatelství Svojtka. Prodává se za 399 Kč, ale pokud narazíte na akci, můžete zakoupit i levněji.

Celkové hodnocení

Kniha dětem přibližuje Vánoční koledy jiným způsobem, než je běžné. Děti se totiž mohou přímo díky piánku zapojit. Jsou vybrány nejznámější vánoční písně a u každé jsou uvedeny i další sloky, což se mi líbí (v některých knihách bývá jen první sloka, což mi přijde škoda).

Pianko se dá využit nejen na koledy, ale i na běžné hraní. U nás Beky (3 roky) ještě koledy zahrát neumí, ani podle barevných notiček, ale když koledy spolu zpíváme, hraje do toho jak ji napadne a líbí se jí to. Příští rok už nás snad podpoří i správným hudebním doprovodem.

Škoda, že nejsou dvě hlasitosti – tišší a hlasitější. Ta jedna, co je, mi přijde celkem hlasitá a zpěv pak není ani tolik slyšet, takže bych ocenila i tišší režim. Zapínání je jednoduché, že to zvládne i tříleťačka sama.


Vydává: Nakladatelství Svojtka & Co.
Ilustrace: Petra Bobalová
Rok vydání: 2019
Rozměr: 240×240 mm
Hmotnost: 688 g
Počet stran: 24
Vazba: leporelo s piankem


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments