RECENZE: Kvídova postřehovka

Na výletech a dovolených se často počítá každý gram a centimetr navíc. Nikomu se asi nechce tahat plná tašku „nezbytností“. Na druhou stranu je fajn mít něco, čím se (nejen) děti zabaví. A proto vznikla malá, skladná, ale zábavná postřehovka od Albi, která vám moc místa nezabere. Ale přesto může zkrátit dlouhou chvíli a přinést spoustu legrace.

Kvídova postřehovka od Albi spadá do série Kvído Cestovatel, která si klade za cíl zpřejemnit dětem pobyt venku a dostat je tak od telefonů, tabletů a televize. V této sérii najdete například různé krátké hry, které mohou oživit výlety a cestování, ale také Cesty za pokladem, při kterých děti zábavnou formou poznávají určitá místa a ještě jsou motivovány ujít určitou trasu.

My jsme jako první z této série vyzkoušeli právě postřehovku, protože cestujeme poměrně často a malé hry se nám vždycky hodí.

Obsah balení

  • 53 oboustranných karet
  • pravidla hry

Základem hry jsou barevné karty, na kterých jsou na každé straně znázorněné obrázky právě 2 chobotniček Kvído. Na první pohled se mohou zdát stejné, ale ve skutečnosti je ve hře celkem 10 různých chobotniček, které se liší mnohdy v drobnostech (např. oči, směr pohledu, doplňky a podobně).

Karty se světlě modrým podkladem mají dvě chobotničky, které jsou vždy od sebe odlišné. Speciální karty s tmavě modrým pozadí mají obě chobotničky stejné. Pokud karty otočíte, najdete na druhé straně jiné obrázky, ale stále na stejném principu.

Hra je uložena v praktické kovové krabičce, které je poměrně odolná, takže se při cestování karty neničí.

Princip hry

Cílem hry je najít na kartách stejné chobotničky a pokud se vám to podaří, můžete svou kartu odhodit. Tímto stylem se pak snažíte zbavit všech svých karet a komu se to podaří jako prvnímu, vyhrává.

Hra začíná tak, že zamícháte všechny karty. Jednu položíte doprostřed stolu a bude představovat odhazovací balíček. Ostatní karty pak rovnoměrně rozdáte mezi hráče.

Jakmile jsou všichni nachystaní, otočíte kartu, která je uprostřed mezi hráči. A všichni se snaží najít stejnou chobotnici na jakékoli své kartě a na té, která je uprostřed. Pokud hráč takovou kartu najde, rychle ji odhodí na balíček a hráči hledají stejné chobotničky podle nové karty.

Při hře můžete své karty otáčet, přehazovat a můžete mezi nimi hledat tu, která má shodnou chobotničku. Je však důležitá rychlost, protože karty na odhazovacím balíčku (ke kterým párujete svou kartu) se mohou rychle měnit.

Pokud zahrajete speciální kartu (tj. ta, která má tmavě modrý podklad a na sobě dvě zcela stejné chobotnice), musíte při odhazování zakřičet Kvído. Hra se na chvíli zastaví a ten, kdo speciální kartu odhodil, může dát každému hráči 1 svou kartu a 1 dá také na odhazovací balíček. Hra pak pokračuje dál.

Jestliže se hráči stane, že odhodí špatnou kartu, musí si za trest vzít 2 karty z odhazovacího balíčku.

Ten, kdo odhodí jako první všechny své karty, vyhrává.

Cena a dostupnost

Karetní hru Kvídova postřehovka můžete zakoupit přímo u Albi, a to v jejich obchodech i na e-shopu, kde ji mají za 224 Kč.

Celkové hodnocení

Kvídova postřehovka je rychlá, svižná a jednoduchá hra, ve které se snažíte najít co nejvíce stejných chobotniček. Líbí se mi hlavně ta poslední vlastnost. Hra nemá složitá pravidla a snadno ji tak můžete na cestách hrát i s lidmi, kteří ji neznají. Prostě když je chvilka času, stačí někde sednout, vytáhnout karty a můžete hrát. Najít stejnou chobotničku, to je hlavně o postřehu, rychlosti a pozornosti. Takže se může zapojit kdokoliv.

Dále kladně hodnotím kovovou krabičku. Přeci jen když je hra určena na cestování, je velká pravděpodobnost, že obal bude vystaven náročnějším podmínkám. Kovová krabička ale dobře drží a dokonce ani nevadilo, když se nám v batůžku vylilo trochu pití. Takže zpracování povedené a vřele doporučuji nejen na cesty (my hrajeme i doma).

Z hlediska věku je hra vhodná od 4 let. My jsme zkoušeli s tříletou Natálkou a ta své starší sestře ještě moc nestíhala.


— Cena: 224 Kč
— Počet hráčů: 2-5
— Věk hráčů: od 4 let
— Doba hraní: 10 minut
— Výrobce: Albi

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments