KNIHA: Z Medovníčkova lesa

Skřítka Medovníčka mi chválila nejedna známá. Prohlížela jsem si knihy i na návštěvách a rozhodla se, že je také musíme zkusit. Z knihovny přes katalog jsem si Medovníčka půjčila a jaké překvapení, že se jednalo o leporelo (přitom kamarádka měla klasickou knížku). Zkoumala jsem tedy podrobněji a zjistila, že Medovníček je opravdu ve dvou variantách – kniha nebo leporelo pro menší děti.

Autorem Medovníčkových příběhů je spisovatel a pedagog Jan Lebeda, který se dlouhodobě věnuje psaní knih, a to hlavně pro děti. S tématem Medovníčka vytvořil celkem 15 děl a k tomu ještě pár dalších se zaměřením na přírodu.

Medovníček je ale jeho nejslavnější počin a vypráví o skřítkovi, který si udělal domeček pod starým dubem. Má moc rád med a také je díky němu stále zdráv, a tak mu v okolí nikdo neřekne jinak než Medovníček. Skřítek je moc hodný a pomáhá všem okolo sebe.

Obsah knihy

V našem leporelu s názvem Z Medovníčkova lesa najdeme příběh ve formě básniček o tom, jak si Medovníček vyrazil na procházku lesem. Na své cestě potká sojku, která “vyhlásit nechá, že jezevce kousla blecha”.

Medovníček se dostane také do lesa, kde prší a zvířátka sbírají hříbky. Anebo na louku, kde kvetou zvonečky.

Na Medovníčka volají maliny, ať si pospíší pro mističku, protože už budou zralé. V knížce najdeme i krátkou básničku o koze, které ukousla mladou břízu, nebo o srnečce, kterou bolí hlava, a tak ji léčí pan doktor strakapoud.

A co dělá Ledňáček na větvičce? “Čeká na svou rybičku, musí krmit samičku.” Na závěr se pak seznámíme s Medovníčkovými kamarády – dvěma kapry.

Formát knihy

Kniha je zpracována jako menší rozkládací leporelo. Stránky jsou tedy pevnější a dají se snadno otáčet.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit v různých knihkupectvích či e-shopech (například na Knihy Dobrovský, kde ji mají za 99 Kč).

Celkové hodnocení

Leporelo z Medovníčkova lesa přináší krátké básničky z lesního prostředí. Nejsou jen obecně o přírodě či zvířátkách, ale děti zde mohou sledovat také krátký příběh o skřítkovi, což mi přijde zábavnější.

Básničky se hezky rýmují a na každé stránce nalezneme 2 krátké sloky. Ty jsou doprovázené o ilustrace od Zdeňky Študlarové, která kromě dětských knih ilustruje také komixy či učebnice.

Kniha je vhodná pro děti od 1,5-2 let. Celou knížku přečtete rychle, navíc rýmování děti často baví, takže se hodí také jako pohádka před spaním. Jakmile budou děti starší (3 roky a více), můžete přejít na klasické knihy o Medovníčkovi.


Vydává: Nakladatelství Brána
Autor: Jan Lebeda
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Rok vydání: 2014
Rozměr: 155×150mm
Hmotnost: 200g
Počet stran: 10
Vazba: leporelo


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments