TVOŘENÍ: Zdobíme vajíčka s dětmi

Velikonoce jsou tady a s nimi i malování vajíček. Tato aktivita přitom není zdaleka jen pro dospělé. Existuje mnoho způsobů, jak mohou ozdobit vejce i děti, dokonce klidně ti mladší.

My používáme obvykle vajíčka vyfouknutá, protože je mi líto nezužitkovat žloutek a bílek. Práce s vyfouklými může být pro děti trochu těžší, protože musí dávat pozor, aby vejce nestiskli moc pevně a nerozbili ho (oproti vejci uvařenému na tvrdo, kde tyto problém řešit nebudou), na druhou stranu si je pak můžete pověsit třeba na větvičku jako hezkou dekoraci. Já jsem pracovala společně s Beky (3,5 let) a první vajíčko nám sice prasklo, ale hned pochopila, jak s nimi musí pracovat a poté už nebyl žádný problém.

Ale pojďme si raději ukázat konkrétní tipy, jak lze vajíčko ozdobit. Své si najde určitě každý…

1. Temperové barvy

Pokud nechcete hledat žádné složitosti, vystačíte si klidně s temperovými barvami, které mohou děti pomocí štětce snadno nanést na vajíčko. Můžete smíchat více odstínů či barev, případně fixem dokreslit různé obrázky.

2. Inkoust a zmizík

Vajíčko omyjte, natřete inkoustem (doporučuji 2-3 vrstvy, aby dobře kryly) a poté stačí vzít zmizík a dle libosti kreslit. Pokud budete mít navíc vajíčko bílé, udělá vám to ještě kontrastnější obrázky než u našich hnědých.

3. Krepový papír

Na vajíčko se dá nejen kreslit, ale také lepit. Například kousky krepového papíru. Stačí vzít lepidlo (ideálně tekuté – například Herkules), natrhat či nastříhrat krepový papír na menší díly a celé vajíčko polepit.

4. Ornamenty z papíru

Pokud nemáte doma krepový papír, můžete vzít jakýkoli barevný a vystřihnout (nebo ještě lépe za pomocí děrovačky vyrazit) různé tvary. Ty pak pomocí lepidla můžete na vejce umístit.

5. Samolepky

Když jsem byla malá a nechtělo se nám moc kreslit, pamatuji si, že jsme využívali různé samolepky, které byly součástí časopisů. Nyní se mi tato aktivita připomněla, když jsme pořídili dětský časopis Sluníčko, kde byla právě jako příloha velikonoční nálepky.

6. Voskovky

Pokud vajíčko uvaříte v teplé vodě, můžete na něj ihned kreslit voskovkami. Ty se díky teplu začnou rozpouštět, po chvilce ale zatuhnout a vytvoří tak krásné vzory. Jen pozor při práci s dětmi, aby si nespálili prsty.

7. Ubrousky

Pokud máte doma ubrousky se zajímavým motivem, můžete je rovněž na vajíčko nalepit. Stačí odstranit spodní vrstvu (pokud jsou vícevrstvé), vystřihnout vzor a za pomocí lepidla zředěného s vodou natřít celé vajíčko. Na něj pak nalepte obrázky z ubrousků a přes obrázek ještě jednou přetřete lepidlo s vodou, aby lépe držely.

8. Skořápky od vajec

Někdy se stane, že se vyfouklé vajíčko rozbije. Není ale třeba ho hned vyhazovat. Malé kousky můžete použít na tvorbu mozaiky. Pokud je skořápka barevná, můžete jit rovnou pomocí lepidla lepit na nové vajíčko. Pokud skořápka zbarvená nebyla, doporučuji nabarvit nové vajíčko a na něj pak lepit kousky skořápek.

9. Včelí vosk

Tuto techniku jsem používala často ve svém mládí. Doma jsme rozehřáli trochu včelího vosku a pomocí špendlíku jsme kreslili (nebo spíše dělali tečky) na vajíčko. To mohlo být jak bílé, tak nabarvené.

10. Rozpuštění voskovky

Pokud nemáte včelí vosk, podobně poslouží i voskovky. Stačí je rozpustit na lžice či malém víčku a pak už jen pomocí špendlíku nebo tenkého háčku na háčkování můžete nanášet na vejce různé obrazce.

11. Vejce z bavlnky

Vajíčka nemusí být jen hezky hladká. Můžete při zdobení využít třeba bavlnky – stačí potřít vajíčko lepidlem (smíchaným s trochou vody) a poté dookola obalit bavlnky.

12. Voskovky a vodovky

Pro děti je ještě snadné spojení voskovek a vodovek. Vajíčko můžete dle libosti pomalovat voskovkami a poté potřetí vodovkami. Čáry z voskovek hezky vyvstanou.

13. Zázračná cibule a další plodiny

K barvení se dají použít také suroviny, které běžně najdeme v domovech. Vajíčko omyjeme, abychom ho zbavili mastnoty. Do hrnce vložíme slupky od cibule, vejce a zajileme vodou a vaříme asi 10 minut. Kromě vejce hezky obarví také kurkuma (žlutá), červená řepa (červená), červené zelí (modrá) nebo zelí s kurkukou (zelená).

Pokud chcete vajíčko s motivem, můžete na něj přitisknout bylinky či lístky rostlin, dát do silonové ponožky, pořádně svázat a takto nachystané vejce dát do vody s cibulí (příp. něčím jiným). Vajíčka se nám zbarví a tam, kde byly přitisknuté rostliny, se vytvoří hezký přírodní vzor.


Jak barvíte vajíčka u vás? Který postup máte nejraději?
Podělte se v komentáři.


Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments