KNIHA: Čekáme děťátko

Když žena zjistí, že je těhotná, vyvolá to obvykle spoustu otázek. Hlavně pokud je prvorodička a nemá s péči o miminko ještě tolik zkušeností. Kde najít všechny odpovědi? Kde zjistit, co se bude dít v těhotenství, jak vypadá porod, s čím počítat v šestinedělí nebo co obnáší péče o miminko? Pokud si kladete tyto otázky, mám pro vás jeden tip.

Před nedávnem vyšlo aktualizované vydání oblíbené knihy Čekáme děťátko od Nakladatelství Grada. Jedná se o rozsáhlou publikací, kde najdete kromě otázek týkajících se těhotenství či péče o dítě také informace ke kojení, výživě, nemocem, očkování či první pomoci.

Obsah knihy

Těhotenství

První část knihy se zaměřuje na těhotenství. Z počátku se čtenáři dozví informace vhodné i před samotný otěhotněním – o čem přemýšlejí nastávající rodiče? Jaké jsou základní předpoklady pro otěhotnění? Co je to plánované rodičovství?

Poté už následují praktičtější témata – početí a oplození, příznaky těhotenství, časové členění těhotenství, návštěvy u lékaře, určení termínu porodu, vývoj plodu, co je to placenta či plodová voda, jak by měla vypadat výživa v těhotenství, odpočinek a spánek těhotné, péče o tělo, pohyb a cestování nastávající matky, léky a očkování v těhotenství. Zvláštní kapitola je věnována právní a sociální ochraně ženy, a to v těhotenství i po porodu. A nezapomíná se ani na psychické změny a vyšetření v těhotenství.

Porod

Oddíl o porodu začíná jak jinak než přípravami. A poté se dostává k slovu samotný porod, kde se dozvíme, jak probíhá příjem do nemocnice, jaké vyšetření se provádějí, jaké části má porod a co se s ženským tělem a dítětem děje, jaké porodní poranění mohou vzniknout a jak je ošetřit, způsoby tlumení boleti při porodu či přítomnost otce či duly u porodu. Kratičká kapitola je věnovaná také porodu „bez násilí“ aneb trošku jiný náhled na příchod dítěte na svět.

Následuje kapitola o zvláštních situacích při porodu (porod koncem pánevním, předčasný odtok plodové vody, císařský řez, klešťový porod aj.) nebo rizikové a patologické těhotenství (rizikové faktory, potrat, předčasný porod, přenášení, vrozené vývojové vady plodu, těhotenská cukrovka, zvýšený krevní tlak, infekce).

Vše pak uzavírá část o zvláštních situacích spojených s otěhotněním (neplodnost, umělé oplodnění, alternativní porodnictví, odběry pupečníkové krve, antikoncepce po porodu, sterilizace, umělé ukončení těhotenství, mimoděložní těhotenství). A samozřejmě šestinedělí (změny v organismu ženy po porodu, pobyt na oddělení šestinedělí, nejčastější problémy v šestinedělí).

Dítě

Miminko se právě narodilo. Co teď? Jak vypadá první přiložení, porod nedonošeného dítěte či vyšetření novorozence? A co první dny s dítětem . co můžeme očekávat? Co se stane? Jaká vyšetření absolvuje?

Důležitým tématem je bezesporu kojení, takže ani tato oblasti není v knize opomenuta. Jak s kojením začít? Co jsou formovače bradavek či nalitá prsa? Jak na poraněné bradavky? Jaký význam má kojení pro dítě a matku? Jak si poradit s laktační krizí? A jaké výrobky při kojení můžete upotřebit?

Pokud kojení není možné nebo rodička nechce, bude se určitě hodit kapitola o umělé výživě, kde zjistíme, jak se umělé mléko liší od toho matčiného, jak zohlednit výběr mléka při alergii čo jak postupovat při přípravě mléka v láhvi. Na to pak navazuje také část o zavádění příkrmů.

Péče o dítě obsahuje také koupání, přebalování či osobní hygienu včetně péče o zoubky. A důležitá je i správná manipulace s dítětem.

V závěru najdeme informace o hračkách a jejich výběru, o dětském spánku, vývoji dítěte i výživě v batolecím věku. A především nejčastější dětské nemoci včetně průběhu a léčby, očkování a bezpečnost dítěte.

Formát knihy

Kniha je sice menší (asi jako formát A5), ale je hodně tlustá a těžká, protože má přeci jen přes 400 stran.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo na e-shopu Nakladatelství Grada. Cena je 439 Kč (ale pokud narazíte na akci, můžete zakoupit i levněji).

Celkové hodnocení

Kniha je obsáhlá a nachází se v ní spousta informací k těhotenství i péči o dítě. Informace jsou někdy doprovázené o fotografie či grafy, aby si čtenáři lépe informace představili. Samozřejmě pokud o nějaké téma projevíte hlubší zájem, podrobnější informace si budete muset najít jinde. Ale jako základ, od kterého se může žena (ale i muž) odrazit, je kniha fajn.

Co mi trochu vadilo byla reklama, která je na pár místech součástí knihy. Například u kojení byly jednotlivé vychytávky a produkty de facto jen od Medely, což je sice na ukázku fajn, že to je z praxe, ale klidně bych ukázala i jiné značky.

Jinak má kniha příjemnou grafiku, je přehledná a snažila se pochytit nejrůznější oblasti. Věřím, že mnoha ženám poskytne určitě spoustu rad a inspirace.


Vydává: Nakladatelství Grada
Autor: Martin Gragora, Miloš Velemínský ml.
Rok vydání: 2020
Rozměr: 167×240 mm
Hmotnost: 850 g
Počet stran: 400
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments