KNIHA: Strašidlo z 2.B o Vánocích

Pamatujete ještě na knížku Strašidlo z 2.B? Psala jsem o ní v recenzi zde. Nyní se dočkala tato knížka pokračování, a to s vánočním nádechem. Čtenáři se zde opět setkají s Vítkem, Aničkou a jejich spolužáky. A samozřejmě nesmí chybět Čmloudík, který se těší, jak si společně s dětmi letos Vánoce užije…

Obsah knihy

Dvojčata Anička s Vítkem se přestěhovali s rodiči do Vystrkova a začali zde navštěvovat novou školu. Původně se jim tam nelíbilo, ale objevili ve třídě kamna, kde žije strašidlo z komína – Čmoudík. Sourozenci se společně s dalšími spolužáky s Čmoudíkem skamarádili a díky němu také zažili spoustu legrace a nečekaných příhod.

Nyní se blíží Vánoce. Čmoudík se těší, jak letos budou tyto svátky jiné, když má kolem sebe děti z 2.B. Jenže všechno se pokazí. O Čmoudíkovi ví i lidé z okolí a jednoho dne se do školy snaží probojovat dav novinářů a dalších osob, kteří by rádi Čmoudíka viděli. A panu řediteli dojde trpělivost. V takovém hluku se nedá učit. A rozhodne, že musí Čmoudík pryč.

Naštěstí paní učitelka z 2.B vymyslí plán, jak to udělat, aby mohl Čmoudík zůstat ve škole. Bude hrát svoji nejoblíbenější hru – na schovávanou. A ukáže se jen dětem a paní učitelce z 2.B. Ostatní si pak budou myslet, že je strašidlo skutečně pryč.

Děti společně s Čmoudíkem vyzdobí třídu, absolvují návštěvů čertů a Mikuláše a pečou cukroví. U toho si povídají, jaké vánoční zvyky mají ve svých rodinách, co kdo jí na štědrovečení veřeči. A své Vánoce popíše i malé strašidlo.

Jednoho dne se však stane neštěstí. Na celé škole přestane fungovat topení. Pan školník se pokusí zatopit alespoň v kamnech, které mají děti v 2. B ve třídě. Jenže ta se dlouho nepoužívala a nakonec je vše od sazí, ale kamna nefungují. Pan ředitel proto zavelí, že je má dát pan školník pryč. Třídu vymalovat a už nebudou žádný kamna. Jenže co s Čmoudíkem? To přece nejde, aby bylo komínové strašidlo bez kamen…

Formát knihy

Kniha je velká jako formát A5, má pevnou vazbu.

Cena a dostupnost

Knihu Strašidlo z 2.B o Vánocích můžete zakoupit přímo v Nakladatelství Grada, kde ji mají za 212 Kč.

Celkové hodnocení

Kniha Strašidlo z 2.B o Vánocích přináší pokračování pohádkového příběhu o strašidélku, které žije v kamnech v jedné školní třídě. Jedná se o volné pokračování, takže není třeba mít přečtený i první díl, abyste byli v obraze. Na počátku je totiž shrnutí, kdo to vlastně Čmoudík je. A pak následuje příběh z předvánočního období.

Čtenáři společně s Čmoudíkem a dětmi z 2.B zažijí návštěvu Mikuláše, budou zdobit třídu, dovádět ve sněhu, péct perníčky a nebude chybět ani předávání dárků. Tím, že je knížka od české autorky, jsou zde zmíněné české zvyky. Mladší školáci mohou mnohé situce znát, protože probíhají i na jejich školách.

Kniha je poměrně krátká, takže ji můžete přečíst za jeden večer. Ale také můžete číst na pokračování, protože je členěná na několik kapitol. Z hlediska věku knihu doporučuji pro mladší školáky, tedy přibližně od 5-6 let.


Vydává: Nakladatelství Grada / Bambook
Autor: Petra Martišková
Ilustrace: Marie Koželuhová
Rok vydání: 2022
Rozměr: 165×215 mm
Hmotnost: 270 g
Počet stran: 70
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments