KNIHA: Hrdinové světa zvířat

Hrdinou nemusí být jen člověk, ale klidně i zvíře. Nevěříte? Pak byste měli určitě nakouknout do knihy Hrdinové světa zvířat od Nakladatelství Ella & Max, která přináší příběhy, které se skutečně staly. A kde právě zvířata sehrála důležitou roli…

Obsah knihy

Kniha je rozdělena na několik kapitol, v rámci kterých jsou pak podrobně představeny konkrétní zvířata. U každého hrdiny najdeme popis jeho činů i to, proč se vlastně vepsal do historie. Nechybí ani barevné ilustrace nebo fotky či obrázky.

Zachránci a ochranitelé cizích životů

V první kapitole jsou zmíněná zvířata, která zachránila lidi či další zvířecí druhy. Setkáme se zde napříkald s Cher Ami, což je holubice, která zachránila americké vojáky, kteří se ocitli pod palbou protivníka i vlastních jednotek. Holubice měla rychle doručit dopis velení a dokázala to přesto, že ji několikrát postřelili.

Dále je zmíněn kocour Simon, která uměl skvěle lovit myši, medvěd Wojtek, který pomáhal na bitevním poli, delfinice Moko, která zachránila dvě velryby, slon Ning Nong, který zachránil maličkou holčičku před utonutím nebo třeba Seržant Stubby, což je pes, který pomáhal vojákům v boji.

Nevyšpalanou cestou

Druhá část je věnovaná hrdinům, kteří se do historie vepsali tím, že se vydali na cestu, kterou předtím žádné jiné zvíře neabsolvovalo. Dozvíme se zde například o psí kosmonautce Lajce, vlčím vládci Lobovi, první žirafě ve francii Zarafě, ovci Montauciel, která se stala průkupnici balonového létání, hroší dáme Hubertě, huskym Balto, který pomáhal zachránit nemocné děti, krávě Emily, která utekla jisté smrti a mnoha dalších.

Začít znovu a jinak

V třetí kapitole poznáme osamělého George – poslední želvu z ostrova Pinta, chytrého Hanse, což je kůň, který ovládal matematiku, lvici Elsu, která změnila pohled lidí na divoká zvířata, méďu Smokeyho či koalu Sama, kteří přežili požár, neohroženou tygřici Machli, která chránila svá mláďata, lva Christiana, který se vrátil z velkého města do africké pláně a jiné hrdiny.

Věda a umění bez hranic

Rozsáhla je také kapitola se zvířaty, které sehrály důležitou roli v oblasti vědy a umění. Zde můžeme najít například ovci Dolly, která stvořila laboratoř, šimpanze Davida Šedovouse, který se odvážil důvěřovat lidem, papouška Alexe, který mluvil, gorilu Koko, která se naučila vyjadřovat znakovou řečí, psa Pickles, který našel nejcenější fotbalovou trofej, chobotnici Ozy, která dokázala otevřít téměř vše či špimanze jménem Nim Chimpsky, který byl vychovávaný jako člověk.

Vzor a inspirace pro ostatní

Poslední kapitola se zaměřuje na zvířata, která se stala pro ostatní vzorem či inspirací. Najdeme zde napříkald psa Bobbyho, který se zapsal do dějin hlavně svou věrností, kosatku Keiko, která se nenaučila být dravá, medvěda Winnipega, který byl živým předobrazem Medvídka Pú, lvici Kamunyak, který byla opatrovnicí antilopích mláďat, mluvcícího tuleně Hoovera, legendárního dostihového šampiona Seabiscuita, gorilího krála Tituse a mnoho jiných.

Formát knihy

Kniha je o trochu větší než formát A4, má pevnou vazbu a pevnější stránky. Vzhledem k tomu, že je i hodně obsáhla, tak je trochu těžší.

Cena a dostupnost

Knihu můžete zakoupit přímo na oficiálních e-shopu Ella a Max. Cena se pohybuje okolo 399 Kč, ale na e-shopu je se slevou 20%.

Celkové hodnocení

Kniha se zaměřuje na netradiční téma, a to zvířecí hrdiny. Zpracování mě mile překvapilo. Podobnou knihu jsem ještě v ruce neměla, většinou se řeší hrdinové z řad lidí, tak jsem byla zvědavá, jak bude vypadat. A překvapila mě hlavně svou obsáhlostí.

Spoustu zvířat jsem vůbec neznala, takže jsem si s chutí přečetla jejich příběh i já dospělá. U jiných jsem si matně vzpomínala, že jsem už o nich slyšela, ale takových bylo skutečně jen pár.

Grafické provedení je moderní a mísí se v něm ilustrace s textem, který je přehledně členěný. Nejsem přímo fanoušek stylu písma, kde je část vybarvena, ale zde mi to ani tolik nevadilo. Tím, že je použito jen u nadpisu a kniha je jinak plná malých či velkých obrázků a barevných rámečků, tak to k sobě hezky zapadlo.

Kniha je vhodná pro děti od 5 let.


Vydává: Nakladatelství Ella & Max
Autor: Ben Lerwill
Ilustrace: Sarah Walsh
Rok vydání: 2019
Rozměr: 250×290 mm
Hmotnost: 1 000 g
Počet stran: 112
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments