KNIHA: Dům myšek – Sam & Julie

Před nedávnem jsem narazila na knížku Dům myšek od holandské umělkyně Kariny Schaapman. Zaujalo mě, že autorka v knihách nepoužívá ilustrace, ale vytváří vlastní domečky pro myšky a do knížek pak dává fotografie těchto obydlí doplněné o krátké příběhy.

Protože jsem ženská zvědavá, chtěla jsem nějakou takovou knížku vidět naživo, přeci jen podobný styl není častý. Navíc celý domeček od myšek, to jsem si prostě nedokázala představit. Naštěstí jsme se k jedné knize dostala a zkusím vám ji nyní trochu přiblížit.

Obsah knihy

Kniha vypráví o Samovi a Julii, kteří bydlí v domě myšek. Julie bydlí s maminkou v malé komůrce v šestém patře, Sam vepředu uprostřed a kromě maminky, tatínka a sourozenců má také dědečky, babičky a hodně tet.

Sam a Julie mají v domě pod schody tajnou skrýš, kde mají uložené poklady. Někdy chodí pomáhat vetešníkovi, který po domě sbírá starou veteš. Společně rozřazují získané věcí na hromady, za což pak od vetešníka dostanou 5 korun.

Jednou se Sam s Julii vydají k Samově babičce, která jim udělá palačinky. Jenže když má zrovna jednu otáčet, zazvoní telefon a děti mají palačinky hlídat. Julie se rozhodně ji otočit a vyhodí ji skoro jako babička, jenže ji nechytne a palačinka spadne na hlavu Samovi. Nakonec se jim podaří palačinky dokončit a moc si na nich pochutnají.

V knize na čtenáře dále čeká příběh o muzikantovi a také o trojčátkách, k teré se narodí Samově mamince a Sam s Julii pomáhají s jejich přebalováním. Navštíví také oslavu samovy sestřenice Sofie.

Dva týdny v roce nemohou malé mýšky chodit na chodbu domu, protože je zdvihací den. Co to je? Myšky na jaře i na podzim zdvihají nasbírané jídlo do skladu zásob, aby měly něco našetřeno na horší období. Protože může cokoli spadnout, Sam ani Julie nemohou do svého úkrytu pod schodami.

Pak si to ale pořádně vynahradí – nejdříve Julie pomáhá samovi prát, ale podaří se jim udělat z koupelny bublinkovou lázeň. Pak ztratí klíček od jejich truhlice pokladů, tak vyrazí za strejdou Janem. Julie navíc chytne neštovice… prostě jedna událost stíhá druhou.

Formát knihy

Knihy je velkoformátová, což jsem nčekala. Je větší než A4, nejspíše proto, aby fotky hezky vynikly i včetně drobných detailů, které jsou na nich (a tedy i v domě myšek) zachycené.

Cena a dostupnost

Knihu můžete pořídit přímo v Nakladatelství Meander, kde ji mají běžně za 358 Kč.

Celkové hodnocení

Kniha Dům myšek je už na první pohled kouzelná. Není to tím, že je větší než bývá zvykem. Mohou za to netradiční obrázky, které jsou navíc ve velkém formátu, takže v nich můžete zkoumat i detaily. A těch je teda opravdu hodně.

Když jsem se poprvé dozvěděla, že autorka si vytváří domečky i myšky sama, myslela jsem, že to bude něco jednoduchého. Ale nutno říčt, že je vše propracované do detailů. Na fotce jsou napříkald i napodobeniny krabic s jídlem, malá pračka, miniaturní hudební nástroje, hračky….

Příběhy jsou krátké a snadno pochopitelné, ale pokud budete vše hledat i v obrázících, knížku budete číst déle. U nás Beky (3,5 let) pořád kouká, co tam ještě v domečku je a pak žasneme, jak to mají vybavené.

V sérii Dům myšek vyšlo také spousta dalších dílů- Piknik, Přístav, Slavnost, Pouť, Cirkus či Sam a Julie v divadle. Věkově bych doporučila od 3 let.


Vydává: Nakladatelství Meander
Autor: Karina Schaapman
Ilustrace: Karina Schaapman
Rok vydání: 2016
Rozměr: 260×302 mm
Hmotnost: 680 g
Počet stran: 60
Vazba: pevná

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments