22. července 2019

ČTENÍ: Co jsou to bacily? (+ video)

Kniha Co jsou to bacily? je úžasná a už mnohokrát nás zachránila. Díky ní si Beky už několik týdnů nechává vyčistit zuby (předtím byl kumšt ji dostat kartáček do pusy, ne tak pořádně umýt). Také si díky této knížce chce umývat ruce (alespoň někdy). A když byla nemocná, vše lépe chápala (protože pán doktor dal medicínu jako holčice v knížce).

V knize se děti hravou a zábavnou formou seznámí s bacily, jejich výskytem i tím, jak se jich zbavit. Je zde hodně otevíracích okýnek, barevných ilustrací a doprovodných textů. Vše je v podobě leporela, takže hrubé stránky, které se jen tak nezničí. Na první pohled mě kniha moc nezaujala a přišla mi těžká. Dcera si ji ale začala sama od dvou let prohlížet, a tak si u nás získala čestné místo.


Obsah knihy
Na první stránce se seznámíme s tím, co jsou bacily. Zjistíme, že jsou tak maličké, že je pouze okem nevidíme. Ale projevují se třeba jako chřipka, neštovice nebo nachlazení.

Dále se dozvíme, kde se bacily nacházejí. Že jsou třeba na záchodě, a proto si po jeho návštěvě musíme umýt ruce. Že jsou také na nás, na botě, nebo třeba na rostlinách a zvířatech.


Dokonce že jsou i v kuchyňském dřezu...Na další dvojstránce je znázorněno, jak se bacily šíří. 


Dostanou se třeba do rány, a proto je třeba se ji nedotýkat, ale vyčistit ji a použít náplast.Bacily jsou také na rukou, a proto si nemůžeme dávat špinavé prsty do pusy.


Bacily najdeme i u zvířátek a šíří se vzduchem, například když někdo kašle nebo smrká.
Zajímavá je také stránka s tématem, jak může tělo s bacily bojovat.Bojujeme například tím, že nás chrání kůže.


Když se pořežeme, krev vytvoří strup, aby se do rány nic nedostalo.


 Bacily v puse nebo očích budou vyplaveny slinami /slzami.Od bacilů na nose nás zase chrání nosní chloupky.V břichu se bacily naopak vyplaví žaludečními šťávami.Do života se nám hodila stránka jak našemu tělu pomáhají léky. Zjistíme, proč se dává vakcína i k čemu jsou léky.


Dozvíme se také, že léky se získávají z různých zdrojů - z rostlin, ze zvířat, dokonce i z plísně.


Nejlepší je pak poslední stránka jak mohu bacily porazit. Ta nám nejvíce pomohla.


Najdeme tu, že se musí čistit různé povrchy. Když pak doma uklízíme, stačí zmínit, že přeci musíme vyčistit vše od bacilů a a už to jede.Nebo že se má uklízet po pejskovi.A že se musí mýt ruce!Samozřejmě i zuby. Tento obrázek má Beky nejraději. Když pak čistíme zuby, říkáme si, jak bacily utíkají a ukazuje mi, kde má ještě dalšího.Dále se dozvíme, že musíme brát správné léky a bacily nepokoušet.


Formát knihy
Kniha je menší (17 x 20 cm), je lehká a přitom má hrubé stránky. Hrubší jsou i otevírací okénka, což je jen dobře, protože i když už Beky relativně umí zacházet s knihami, okénka někdy otevírá s takovou vervou, že by to tenký papír asi nevydržel.

Cena a dostupnost
Knížku můžete zakoupit v knihkupectví nebo na různých e-shopech. Cena se pohybuje obvykle v rozmezí 133-219 Kč.

Celkové hodnocení
Leporelo Co jsou bacily? je trochu jiné než klasické dětské knížky. Nemá jen pobavit, ale také něco naučit. Navíc v oblasti, kde často rodiče bojují (mytí rukou a zubů, nesahat si do pusy, zacpat si pusu když kašleme apod.).

V první chvíli mě ani nenapadlo, že by nám kniha až tak pomohla. Ale je fakt, že od té doby, co Beky ví, kde všude bacily jsou, je s ní lepší domluva. Kniha je sice oficiálně od 3 let, ale klidně se také nebojte nabídnou třeba okolo druhého roku. Navíc se něco nového určitě dozvíte i vy rodiče.

Kniha je hodně podrobná - obsahuje spoustu obrázku a otevíracích okýnek. Na jedno prohlédnutí asi vše neprojdete. Ale to taky není nutné. U nás si vždycky otevřeme jednu stránku a na tu se zaměříme. Nebo si Beky namátkou najde, co ji zrovna zajímá.


-----------------------------------
Nakladatelství: Svojtka&Co.
Rok vydání: 2018
Rozměr: 160x190 mm
Váha: 0,285 kg
Počet stran: 12
Vazba: leporelo s okénky

Žádné komentáře:

Okomentovat